Zeď postavím, funguje, oznámil Trump v Kongresu. Republikáni skandovali, demokraté mlčeli
Trump v Kongresu
Americký prezident Donald Trump dnes v poselství o stavu unie vyzval k jednotě hluboce rozdělený americký národ, který podle kritiků polarizoval sám svou agresivní politikou.
V téměř půldruhahodinovém projevu předneseném v Kongresu podle očekávání vyzval ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která má podle něj zemi ochránit před zločinci a drogovou epidemií. Zatímco republikánští členové Kongresu jeho projev vítali opakovanými ovacemi, na straně demokratů často panovalo hrobové ticho.
Trump poukázal na úspěchy americké ekonomiky a poznamenal, že „jsme teprve začali“. Rychlost ekonomického růstu USA je podle něj dvojnásobná ve srovnání s dobou jeho příchodu do Bílého domu. Zdůraznil zejména význam nedávné daňové reformy, výrazné omezení státní regulace a nárůst pracovních příležitostí.
Americká ekonomika v lednu podle nedávno zveřejněné statistiky nabídla přes 300 000 nových pracovních míst a růst pracovních příležitostí zaznamenává už stý měsíc po sobě, což je nejdéle v celé historii USA.
Na slavnostní schůzi přišli hosté, kteří měli symbolizovat odpor proti Trumpově politice. Byl mezi nimi například šéf kampaně za plánované rodičovství, transgenderová osoba sloužící v armádě, několik odborářských vůdců a otec zabitého studenta z floridského Parklandu, kde loni v únoru mladý střelec povraždil 17 lidí. Hosté prezidenta, mezi nimiž byli příbuzní obětí ilegálních migrantů, seděli na balkoně sněmovny v lóži první dámy. Patřil k nim jistý hoch ze státu Delaware, který se prý stal obětí ústrků kvůli svému příjmení Trump.
Prezidentská poselství bývají většinou nudná a rychle se na ně zapomene, napsal list The New York Times. Letos se čekalo, zda Trump kvůli sporu o stavbu zdi nevyhlásí stav nouze, případně zda neoznámí datum summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Prezident v tomto ohledu očekávání naplnil jen částečně – nouzový stav nevyhlásil, ale datum summitu s Kimem ano.
Funkce oficiálně označená jako „určený přeživší“ letos připadla ministru energetiky Ricku Perrymu. Jeden z členů vlády totiž tradičně v době projevu na Kapitolu z bezpečnostních důvodů, oficiálně pro případ „pohromy“, být nesmí. Vyvoleným nemůže být osoba vykonávající ministerskou funkci bez schválení Senátem, což letos platí o ministrech obrany, spravedlnosti a vnitra.
Politici Demokratické strany se ve svých reakcích na Trumpův projev v Kongresu shodli na tom, že nepřinesl nic podstatného a nepřiblížil rozdělenou zemi k jednotě. Podle demokratického senátora Coryho Bookera, který nedávno oznámil účast v boji o Bílý dům v roce 2020, byly prezidentovy výzvy k jednotě jen prázdná slova.
„Pro jednotu země se musí vykonat víc, náš prezident se v minulých dvou letech snažil nás rozdělit,“ napsal Booker na twitteru. „Činy hovoří hlasitěji než slova,“ dodal.
„Stav naší unie je silný,“ shrnul šéf Bílého domu hospodářskou situaci v zemi za mohutného skandování „USA! USA!“ Sílu americké ekonomiky mohou ohrozit jen „hloupé války, politikaření a směšné tendenční vyšetřování“, konstatoval Trump v narážce na pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které označuje za hon na čarodějnice. „Má-li vládnout smír a právo, nemůže převážit válka a vyšetřování,“ řekl Trump.
V předních lavicích sněmovny naslouchaly prezidentovi demokratické poslankyně a senátorky, z nichž mnohé se dostavily v bílém. Barva amerických sufražetek, radikálních feministek z počátku minulého století, měla prezidentovi připomenout jeho údajný sexismus a povýšený vztah k ženám. Projev hlavy státu poslouchali i čtyři opoziční politici, kteří se mu příští rok ve volbách hodlají postavit, z toho tři ženy – kromě Coryho Brookera to byly Kamala Harrisová, Elisabeth Warrenová a Kirsten Gillibrandová. V bílém do sněmovny přišla i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.
Obsáhle se prezident podle očekávání věnoval situaci na jižních hranicích, kde podle něj hrozí „obrovský nápor“ ilegálních migrantů. Oznámil, že do hraničních oblastí posílá dalších 3750 vojáků, aby hranici ochránil. „Americká dělnická třída doplácí na masovou nezákonnou migraci,“ řekl Trump a připomněl členům Kongresu statistiky zločinnosti a drogové závislosti, kterou Bílým přičítá nedostatečné ochraně hranic.
Hranice by měla chránit „fyzická bariéra nebo zeď,“ řekl prezident. „Já ji postavím, zeď funguje a zachraňuje životy“ zdůraznil. Nepůjde prý o „jednoduchou betonovou zeď,“ ale o průhlednou ocelovou bariéru.
Americký prezident ohlásil záměr zastavit drogovou epidemii v USA během příštích deseti let a vyslovil se pro nižší a spravedlivější ceny léků na předpis. Vláda bude žádat Kongres o zvýšení výdajů na boj s rakovinou, zejména se zhoubným onemocněním dětí. Poslanci by podle něj měli schválit i zákon zakazující potraty v pozdějších stádiích těhotenství.
Prezident ocenil stav vztahů s KLDR a oznámil datum příštího setkání s Kim Čong-unem. „Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byly bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou… Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý, sejdeme se 27. a 28. února ve Vietnamu,“ konstatoval Trump.
Prezident obhajoval své rozhodnutí odvolat americké vojáky z Afghánistánu a Sýrie. „Velké národy nevedou nekonečné války,“ zdůraznil. Vláda se pustila do konstruktivních jednání s řadou afghánských skupin včetně Tálibánu, potvrdil šéf Bílého domu. „Nevíme, zda se dohodneme, ale víme, že po dvou desetiletích je načase se o mír aspoň pokusit,“ řekl.
Trump obvinil Čínu, že po léta útočí proti americkému průmyslu a krade intelektuální vlastnictví. Nová obchodní smlouva, kterou chce s Pekingem uzavřít, má ochránit americká pracovní místa, omezit „chronický deficit“ ve vzájemném obchodě a zamezit podvodným obchodním praktikám.
Prezident kritizoval Rusko za opakované porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou se Bílý dům rozhodl vypovědět. „Neměli jsme jinou možnost, možná dojednáme jinou dohodu, vztahující se i na Čínu a ostatní,“ řekl Trump. Pokud se to nepovede, pak prý Američané ve vývoji zbraní ve jménu ochrany své země překonají všechny národy světa.