1 Pokračování vládní krize

Prezident má premiérovi vyhovět, říká ústavní právník. Šmardovu odbornost hodnotit nemá

, NOVÉ

Témata: , ,

Prezident může odmítnout jmenování ministra jen kvůli právní překážce nebo kdyby byl navržený bezpečnostním rizikem. V České televizi to ve středu řekl ústavní právník Jan Kysela v reakci na stanovisko prezidenta Miloše Zemana, který odmítá jmenovat ministrem kultury kandidáta ČSSD Michala Šmardu. Argument odborné způsobilosti, se kterým Zeman přišel, podle Kysely může vznášet strana, která ministra nominuje, nebo premiér, nikoli hlava státu.

„Prezident může odepřít jmenování, když je tu právní překážka. Dříve to byl lustrační zákon, dnes například zákon o střetu zájmů,“ řekl Kysela. Dalším důvodem by mohlo být, pokud by měl prezident od tajných služeb informace o tom, že kandidát představuje pro Česko bezpečnostní riziko.

Za ryze teoretickou pak označil možnost odmítnutí v případě, že by premiér navrhl negramotného kandidáta. „Jinak má prezident vyhovět předsedovi vlády, protože za vládu je odpovědný předseda vlády,“ řekl Kysela.

Odmítl také Zemanovu argumentaci o tom, že by se Šmarda neměl stát ministrem kultury, protože nemá s kulturou odborné zkušenosti. „Argument odbornosti je legitimní ve vztahu ke straně, která ministra nominuje, a ve vztahu předsedy vlády,“ řekl.

Podle Kysely se premiér Andrej Babiš (ANO) může bránit prezidentovi podáním kompetenční žaloby. Druhou možností je, že se předseda vlády i šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček se situací smíří a budou akceptovat kandidáty do vlády, které jim předloží prezident. V takovém případě by už ale vláda nebyla premiérova, ale prezidentova.

Čtěte také: Babiš bude Šmardu řešit až po dovolené, podle Hamáčka se má prezident držet ústavy

Zeman komplikuje Babišovi vládu. Šmardu ministrem nejmenuje

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.