Elon Musk nabízí pomoc uvězněným Thajcům. Pozadu nezůstává ani Česko
Pomoc z rukou génia
Pomocnou ruku při záchraně 12 uvězněných chlapců a jejich trenéra z hloubi thajské jeskyně nabídl i americký miliardář a filantrop Elon Musk. Prostřednictvím série tweetů detailně vykreslil způsob, jakým by šlo „trosečníky“ ze zatopené jeskyně dostat. Přidal se tak k mnoha dalším lidem i zemím, kteří nabídli pomoc. Do Thajska míří i dva čeští hasiči.
Musk návrhem reagoval na dotaz jednoho z uživatelů twitteru, který se ho ptal, jak by se dalo uvězněným v jeskyni pomoci. Majitel automobilky Tesla napsal, že by se do tunelu mohla vložit nylonová trubice o průměru jednoho metru a nafouknout ji jako „nafukovací hrad“. Tím by se v zatopené jeskyni vytvořil bezpečný podvodní tunel. Ten by se díky použitému materiálu automaticky přizpůsobil nepravidelnému povrchu skalnaté jeskyně.
Maybe worth trying: insert a 1m diameter nylon tube (or shorter set of tubes for most difficult sections) through cave network & inflate with air like a bouncy castle. Should create an air tunnel underwater against cave roof & auto-conform to odd shapes like the 70cm hole.
— Elon Musk (@elonmusk) 6. července 2018
„Komunikujeme s thajskou vládou, abychom zjistili, jak můžeme pomoci. Ještě dnes posíláme lidi ze SpaceX/Boring Company do Thajska s nabídkou pomoci na místě,“ uvedl s odkazem na dvě z Muskových společností, mluvčí společnosti The Boring Company, která se specializuje na vrtání tunelů. „Jakmile zjistíme, čím můžeme pomoci, co můžeme dodat, uděláme to. Zatím získáváme informace od lidí na místě,“ dodal.
Musk v tweetech zároveň přemítal nad možností poskytnout Thajcům pokročilý georadar. Tamní vládě nabídl i plně nabité baterie Powerpack a silná vodní čerpadla.
Boring Co has advanced ground penetrating radar & is pretty good at digging holes. Don’t know if pump rate is limited by electric power or pumps are too smal. If so, could dropship fully charged Powerpacks and pumps.
— Elon Musk (@elonmusk) July 5, 2018
Pomoc nabízí i Česká republika. Do Thajska posílá dva hasiče, aby na místě vyhodnotili, jak nejúčinněji může země záchranářům na místě pomoci. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zahraničí. Dvojice specialistů by na místo měla dorazit v sobotu dopoledne místního času.
Za Českou republiku do Thajska letí Petr Vodička, který působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003 nebo v Nepálu po obdobné tragédii v roce 2015. S ním na místo jede David Kareš. Ten se podílel na odstranění spadlé trojské lávky v Praze a na zásahu po výbuších ve vrbětických muničních skladech.