V Číně se narodil chlapec čtyři roky poté, co se jeho rodiče zabili v autě

právní minové pole

V Číně se narodil chlapec čtyři roky poté, co se jeho rodiče zabili v autěNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Chlapec se narodil náhradní matce v Číně čtyři roky poté, co se jeho rodiče zabili při dopravní nehodě. Pár, který zahynul v roce 2013, si však ještě před tím stihl nechat zamrazit několik embryí. Po tragické nehodě vedli rodiče obětí spor o to, aby mohli embrya použít. Informuje o tom BBC.

Chlapec se náhradní matce z Laosu narodil již v prosinci, ale čínské noviny The Beijing News zprávu zveřejnily až v posledních dnech. Noviny upozornily na to, že neexistoval žádný právní precedent pro tak nezvyklé rozhodnutí. Rodiče zesnulých proto museli projít takřka právním minovým polem, aby se svého vnuka dočkali.

V době automobilové nehody byla embrya uložena a zmrazena na mínus 196 stupňů v nádrži s kapalným dusíkem v nemocnici v Nanjingu. Soudní rozhodnutí nakonec dalo čtyřem prarodičům práva na oplodněná vajíčka svých dětí. Do té doby se nikdy v minulosti nestalo, aby rodiče zdědili zmrazená embrya svých dětí.

Embrya byla nakonec rodičům garantována, jenže nastal další problém. Oplodněná vajíčka mohla být vyzvednuta jen v případě, když rodiče předloží potvrzení, že i jiná nemocnice embrya uskladní. Vzhledem však k právní nejistotě ohledně netransplantovaných embryí bylo obtížné nalézt v Číně jinou zdravotní instituci, která by se chtěla zapojit. Navíc kvůli ilegalitě náhradních matek v Číně byli rodiče nuceni se porozhlédnout za hranice země. 

Nakonec se budoucí prarodiče díky agentuře zabývající se náhradním mateřstvím rozhodli pro Laos. Další komplikaci představovala nemožnost přepravy embryí letadlem. Drahocenný náklad proto musel být převezen značnou vzdálenost autem. V Laosu bylo embryo implantováno do lůna náhradní matky a v prosinci 2017 se chlapec narodil.

Dalším problémem byla národnost dítěte. Proto bylo třeba, aby se chlapec Tiantian narodil v Číně. Náhradní matka tak do Číny vycestovala před porodem na pouhé turistické vízum. Všichni čtyři prarodiče poté dali krev a nechali provést testy DNA, aby dokázali, že je dítě opravdu jejich vnuk a že jeho rodiče byli čínskými státními příslušníky. 

Čtěte také: Nebyla na řadě. Japonka se v práci musela omluvit za to, že otěhotněla 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články