Když stát odpojí dítě. Britského chlapce s nádorem zachránili v Praze

RODIČE VS NEMOCNICE

Když stát odpojí dítě. Britského chlapce s nádorem zachránili v PrazeNOVÉ
Ashya King Foto:

FOTO: reprofoto ČT

1
Svět
Sdílet:

Případ britského batolete Alfieho Evanse, jehož úmrtí oznámili v sobotu nad ránem jeho rodiče, je zatím posledním v řadě ostře sledovaných bitev mezi rodiči nemocných dětí a britskými úřady. V té souvislosti se připomíná i případ tehdy osmiletého chlapce s nádorem mozku, kterému v Británii nedávali šanci, ale po léčení v Praze nemoc zřejmě ustoupila.

Nevyléčitelně nemocný Alfie byl po vleklém soudním sporu v pondělí odpojen od přístrojů. Za zachování života 23měsíčního batolete se přimlouval i papež František, který se minulý týden setkal s jeho otcem. Itálie chlapci v pondělí udělila italské občanství, jeho rodiče ho chtěli nechat do této země převézt kvůli další léčbě, soud to ale zamítl.

Čtěte také: Odpojen od přístrojů po soudní při. Britský chlapec Alfie Evans zemřel

Jak uvedla agentura AP, podle britských zákonů mohou soudy zasahovat do případů, kdy se rodiče a lékaři rozcházejí v názoru na léčbu dítěte. V takovém případě má pak právo dítěte přednost před právem rodičů rozhodovat o tom, co je podle nich pro jejich potomka nejlepší.

Pozornost médií a vlnu solidarity po celém světě si vyžádal i případ Charlieho Garda, který se narodil v srpnu 2016 a trpěl syndromem mitochondriálního vyčerpání, které se projevuje postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku. Jeho rodiče – Connie Yatesová a Chris Gard – se měsíce snažili přesvědčit londýnskou nemocnici, aby umožnila přesun dítěte do Spojených států za účelem experimentální léčby. Lékaři byli proti. Podle nich by tato léčba rozhodně nebyla úspěšná a pouze by prodloužila chlapcovo utrpení.

Gard a Yatesová se následně pokusili prosadit svůj názor soudní cestou. Britské soudy i Evropský soud pro lidská práva daly ale za pravdu nemocnici s tím, že je možné dítě odpojit od přístrojů a umožnit mu zemřít přirozeným způsobem. Chlapec byl následně převezen do hospice, kde týden před svými prvními narozeninami zemřel.

Rodiče Charlieho Garda vyjádřili rodičům Alfieho Evanse podporu a vyzývají ke změnám zákonů upravujících právo rodičů rozhodovat v takovýchto případech.

Velkou pozornost vyvolal v roce 2014 i případ chlapce jménem Ashya King. Britští lékaři zjistili, že Ashya trpí nádorovým onemocněním mozku a několikrát ho operovali. Poté ale údajně jeho rodičům sdělili, že pro něj již více udělat nemohou. Kingovi následně bez vědomí lékařů odvezli chlapce do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení v protonovém centru v Praze.

Čtěte také: Britský chlapec, který se léčil v Praze, se zbavil rakoviny. Jinde mu nedávali šanci

V Británii na ně byl ale vydán zatykač kvůli zanedbání péče, a několik dní proto strávili ve španělské vazbě. Nakonec jim soud léčení syna v zahraničí povolil a Ashya se podrobil léčbě v Česku. Letos v březnu otec nyní již osmiletého chlapce oznámil, že onkologové z nemocnice v Southamptonu po kontrole posledních snímků uvedli, že nevidí žádný náznak toho, že by se rakovina vracela.

„Do budoucnosti teď hledíme s mnohem větším optimismem, můžeme nyní vlastně začít trochu plánovat do budoucna,“ komentoval otec nyní již osmiletého chlapce Brett King svou úlevu. Ashya podle svého otce nyní nejen mluví a chodí bez pomoci, ale jezdí i na kole a chodí s ostatními dětmi do školy.

Událost tehdy podle The Guardian přinutila vládu v Británii ke slíbení stamilionových investic do vzniku nových protonových center v Londýně a Manchesteru.

Čtěte také komentář: Je dítě z working class míň než královské?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články