Válka institutů: Fialův neotiskl Klausovi článek. Kapitulantská pravice, vzkazuje exprezident

Reakce Institutu Václava Klause

Válka institutů: Fialův neotiskl Klausovi článek. Kapitulantská pravice, vzkazuje exprezidentNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Institut Václava Klause se opřel do týmu kolem předsedy ODS Petra Fialy kvůli článku v dvouměsíčníku Kontexty, který vydává Fialou založené Centrum pro studium demokracie a kultury. Jeden z tamních autorů byl podle IVK zaujatý a útočil na Václava Klause i další členy exprezidentova institutu. Reakci IVK, která kritizuje autora textu i směřování ODS, prý revue odmítlo vytisknout. Po třech měsících ji proto nyní zveřejnil na stránkách s poznámku, že „struktury blízké předsedovi ODS se definitivně staly mluvčími umírněné kapitulantské pravice“. Redakce Kontextů se ale brání, že dřívější obsáhlou reakci, kterou zaslal spolupracovník IVK, v Kontextech otiskla.

Jádrem konfliktu se stal článek Petra Dvořáka z podzimního čísla dvouměsíčníku Kontexty. Dvořák je také editorem měsíčníku Pravý břeh, který vydává Institut Petra Fialy. V Brně vydaný text byl reakcí na červnový text exprezidentova institutu „Obrana demokracie před liberální demokracií“, kde Klausův tým varuje, že dnes módní liberální demokracie zužuje demokracii. 

Dvořákova polemika s názvem „Muži, kteří nenávidí liberální demokracii“ je ovšem podle IVK zaujatá a nepřátelská, dále prý útočí na Václava Klause a další členy institutu.

Ti na Dvořákův text chtěli v říjnu zpětně reagovat vlastní polemikou, článek už ovšem revue neotiskla. Otiskla ale dřívější reakci spolupracovníka IVK Aleše Valenty. Šéfredaktor Kontextů František Mikš deníku Echo24 řekl, že polemiky přišly z IVK dvě, druhá ale pozdě, když už bylo číslo v tisku. Polemika zaslaná jménem IVK Alešem Valentou nicméně v Kontextech otištěna byla. „Předpokládal jsem, a tak jsem pochopil i svůj rozhovor s panem Weiglem, že první polemika půjde k nám a druhá do Newsletteru Institutu Václava Klause. Navíc ta první polemika byla obsáhlá a vedena věcně a slušně. Druhá opakovala jen některé argumenty té první a byla emotivní až neslušná. Redakční rada se proto rozhodla ji v dalším čísle netisknout,“ uvedl František Mikš pro Echo24.

S tím se ale IVK nespokojil, a proto byl text Václava Klause a Jiřího Weigla v půli února zveřejněn na webu Klausova institutu. „Je evidentní, že v tomto časopise nebude nikdy uveřejněna,“ napsal IVK na facebookové stránce. „Autorovi (Petru Dvořákovi) nešlo o podstatu věci, kterou je pro nás jeden z hlavních ideových střetů současnosti – souboj demokracie a liberální demokracie. Šlo mu o osobní, ne-li politický útok, což je ještě zesíleno tím, že je autor tohoto textu editorem měsíčníku Pravý břeh, který vydává Institut Petra Fialy,“ zmiňuje Klaus s Weiglem.

IVK rovněž uvedl, že by Petr Dvořák „ani nemusel být skutečným autorem článku“, a hodnotí text jako obhajobu Fialova směřování ODS. „Struktury blízké předsedovi ODS se definitivně staly mluvčími umírněné kapitulantské pravice, což je postoj, který má v naší zemi hlubokou tradici. Levicovým radikálům vždy dovedla posloužit jako ochotná pomocnice na cestě k absolutní moci,“ dodává Klaus s Weiglem.

To ale Dvořák v reakci pro Echo24 odmítl. „Pánové se asi prostě vyžívají v konspiračním myšlení, jinak si to nedovedu vysvětlit. Říkají, že o mně nikdy neslyšeli, ale zároveň mají jasno, že jsem to možná ani nenapsal. To přece nedává smysl. Autorem textu jsem skutečně já. Může to dosvědčit moje žena, protože jsem text napsal na rodinné dovolené, z čehož ona nebyla úplně nadšená,“ uvedl Petr Dvořák.

O reakci deník Echo24 prostřednictvím dvou mluvčích ODS požádal i předsedu ODS Petra Fialu. Zatím nereagoval.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vláda potopí návrh Klause ml. trestat mazání příspěvků

Důchodová komise začala dotazníkem. ODS připravuje vlastní řešení systému penzí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články