Nejmladší český šachový velmistr: 16letý mladík s vietnamskými kořeny

Šachový přeborník

Nejmladší český šachový velmistr: 16letý mladík s vietnamskými kořenyNOVÉ 3
Domov
  • jk
  • mh
Sdílet:

Teprve šestnáctiletý Thai Dai Van Nguyen na turnaji First Saturday v Maďarsku splnil poslední normu pro získání titulu velmistra a stane se tak nejmladším velmistrem v historii českého šachu. Šachista si tak dal hezký dárek ke svým 16. narozeninám, které slaví právě dnes, 12. prosince. Pokořil tak rekord Davida Navary, který se šachovým velmistrem stal necelý týden před svými 17. narozeninami.

Otcem nadějného šachisty je spolumajitel sportovního řetězce Sportisimo Thai Ngoc Nguyen. Právě rodiče poskytují mladému šachistovi prostor pro uplatnění jeho nadání a objíždějí s ním turnaje. 

Thai Dan Van Nguyen patří mezi největší talenty českého šachu. První normu splnil v české šachové extralize již v ročníku 2015/2016, zbývající dvě na uzavřených turnajích v Maďarsku. Daří se mu i na mezinárodní scéně. Jeho největší úspěchy jsou 6. místo na letošním Mistrovství světa mládeže do 16 let a bronzová medaile na Mistrovství Evropy mládeže do 12 let v roce 2013.

Předchozí držitel titulu David Navara se velmistrem stal v roce 2002. Letos v srpnu zaznamenal významný úspěch, když se mu podařilo porazit bývalého mistra světa Garriho Kasparova. Navara začal hrát šachy v šesti letech, v roce 2010 vystudoval obor logika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a mluví celkem šesti jazyky.

Čtěte také: Fenomenální úspěch 14letého Čecha: vyhrál v USA šachový šampionát

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články