Piráty vyváží k moci vlna koronageneračního střetu

KOMENTÁŘ

Piráty vyváží k moci vlna koronageneračního střetu
Epidemie čínského koronaviru výrazně otáčí českou politiku. Foto: Facebook Andreje Babiše
4
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Hlavní zprávy

Epidemie čínského koronaviru výrazně otáčí českou politiku. Opakované lhaní, chaos a selhání vlády Andreje Babiše připravují o podporu jeho hnutí ANO a ještě více jeho slabší partnery, držící vládu. Ukazuje to aktuální průzkum agentury Kantar pro Českou televizi. Ten patří na trhu k těm vůbec nejlepším. Data pro průzkum agentura sbírala mezi 19. říjnem a 6. listopadem na reprezentativním vzorku tisíc dvě stě respondentů starších osmnácti let. Lidé v průzkumu odpovídali v době dosavadního vrcholu koronavirové epidemie.

Babiš by měl v říjnu 27,5 %, o dvě procenta méně než ve sněmovních volbách v roce 2017. Sociální demokraté a komunisté jsou mimo sněmovnu. ČSSD s třemi procenty na svém historickém minimu, komunisté mají 4,5 procenta.

Výrazně naopak posilují Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Strana vedená Ivanem Bartošem, který se v nedávném rozhovoru pasoval do role příštího premiéra, se poprvé dostala přes laťku dvaceti procent. V říjnu by jí dalo hlas 21 procent voličů. To je o dvě procenta víc než před měsícem a o celých deset procent silnější podpora než ve volbách v roce 2017.

 

Starostové posílili za poslední měsíc o 1,5 procenta. Od voleb o šest procent. Pokud by tyto dvě strany skutečně uzavřely předvolební koalici, o níž právě vyjednávají, získaly by 32 procent. Ve volbách by zvítězily nad Andrejem Babišem. STAN a Piráti jsou jediné dvě strany, které mají aktuálně vyšší podporu než v posledních volbách. Právě toto posilování a reálná šance porazit Babiše by dosud váhající Piráty mohly do společné koalice pošťouchnout.

Piráti zvýšili náskok před ODS. Jejich podpora je v této chvíli proti občanským demokratům, které by volilo 10,5 procenta lidí, dvojnásobná. To je dosud největší rozdíl od voleb 2017, v nichž ODS Piráty těsně porazila v poměru 11,5 versus 11 procent.

Občanští demokraté už na rozdíl od Pirátů svou volební koalici s KDU-ČSL a TOP 09 ohlásili. Podle Kantaru ale vypadá výrazně slabší než ta starostovsko-pirátská. TOP 09 by v říjnu volilo 5,5 procenta lidí, lidovce 4 procenta. Každopádně obě opoziční formace by dohromady mohly pohodlně sestavit většinovou vládu.

Andrej Babiš by naopak neměl s kým vládnout. Jeho současní partneři by byli mimo sněmovnu. Jedinou další stranou, která by se s devíti procenty kvalifikovala, je SPD Tomia Okamury. Po přepočtu na mandáty by ale Babiš s Okamurou měli jen 96 hlasů.

Podle dostupných informací prezident Miloš Zeman už Andreje Babiše odepsal. Hledá nového předsedu ANO a v hlavě se mu rodí plány na společnou vládu postbabišovského ANO s volební koalicí ODS, TOP 09 a lidovců. Opoziční formace ale zatím jakoukoliv spolupráci s ANO odmítá.

Proměny politiky jsou zřejmé. Lidé nevěří vládě a trestají ji za selhání v koronavirové krizi. I to ukazuje aktuální průzkum Kantaru pro Českou televizi. „Za měsíc podíl těch, kdo hodnotí politickou situaci jako dobrou, klesl o dalších 10 procent. V srpnu ji jako dobrou nebo velmi dobrou hodnotilo 37 procent lidí, v září už to bylo jen 27 procent. To je v podstatě naprosto opačná situace, než byla na jaře, kdy se kladné hodnocení dostalo k 61 procentům,“ říká Pavel Ranocha z Kantaru.

Samotný Babiš je na dně důvěryhodnosti. Věří mu jen 36 procent lidí. Zatímco mezi voliči ANO je to stále 88 procent. U jeho vládních partnerů ze sociální demokracie a komunistů ale jen kolem poloviny. Právě tady je potřeba hledat vysvětlení, proč podpora sociálních demokratů a komunistů tak prudce padá. Je to daň za spolupráci s Babišem. Obě strany by teď mohlo zachránit jen to, že Babišovi vyjádří nedůvěru a nechají jeho vládu padnout.

Koronavirus prohlubuje velký generační střet v politice. Náklady lockdownu a vypínání ekonomiky nesou mladší lidé a produktivní generace. Oni mají zavřené školy, nemohou podnikat, v ohrožení jsou jejich příjmy. Přitom právě je koronavirus vážně zdravotně neohrožuje. Velmi je ale ohrožují dopady vypínání ekonomiky. Vláda, která stojí především na podpoře seniorů, obětovala mladé kvůli ochránění seniorů.

Navíc se to ukazuje jako zbytečné, protože ty seniory nedokázala ochránit. Naopak se masivně nakazili. Právě mezi lidmi nad 65 let je podle vládních statistik 93 procent hospitalizovaných ve vážném stavu a ještě vyšší podíl obětí čínského koronaviru. Populace seniorů je kvůli vládnímu chaosu a neschopnosti masivně nakažená. Ministr zdravotnictví Jan Blatný včera v České televizi přiznal, že testování v domovech pro seniory odhalilo 20 procent pozitivních. Celkově jsou to v populaci jen zhruba čtyři procenta.

Vláda obětovala mladé pro staré a ty staré kvůli své neschopnosti nedokázala ochránit. Tvrdě nespokojení jsou tak s výsledky vládnutí Andreje Babiše všichni.

Mladší generace jsou připravené to měnit. Kantar ukazuje, že mají rekordní odhodlání jít k volbám. Jsou generací, která by měla vůbec nejvyšší volební účast. Na otázku, jestli by šli volit, kdyby se volilo dnes, odpovídá ano a spíše ano 80 procent z generace 18 až 29 let. Je mezi nimi nejméně těch, kdo by určitě volit nešli. Jen 8 procent. Ochota jít volit aktuálně klesá s věkem. V generaci 30 až 44 let by šlo k volbám 76 procent lidí. Mezi 45 a 59 lety 64 procent a mezi seniory nad šedesát také 64 procent.

Volební Trendy, říjen 2020. Pokud by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny, zúčastnil/a byste se jich?
Volební Trendy, říjen 2020. Pokud by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny, zúčastnil/a byste se jich? Foto: Kantar pro ČT

Čím jsou lidé starší, tím je mezi nimi také více těch, kdo by volit určitě nešli. Mezi seniory nad 60 je to 21 procent. V generaci 45 až 59 let 19 procent. Mezi 30 a 44 lety šestnáct procent a v nejmladší generaci jen 8 procent. Tahle konstelace výrazně nahrává Pirátům, kteří mají nejvíce voličů v nejmladších generacích. A právě ty nejvíc tlačí na razantní změnu dosavadní politiky, která jde proti jejich zájmům.

Tradičně přitom u voleb mají nejvyšší účast nejstarší generace. A tak to vypadalo ještě i před rokem v průzkumu Kantaru. Mezi nejmladší generací 18 až 29 let byla nejnižší ochota jít k volbám. Chtělo k nim jít jen 74 procent voličů. V nejstarší generaci nad šedesát 85 procent. Mezi mladými bylo tehdy 19 procent těch, kdo k volbám jít rozhodně nechtěli. Dnes je to jen zmíněných 9 procent. Mezi seniory nechtělo jít volit 16 procent, dnes je to 21 procent.

Volební Trendy, říjen 2019. Pokud by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny, zúčastnil/a byste se jich?
Volební Trendy, říjen 2019. Pokud by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny, zúčastnil/a byste se jich? Foto: Kantar pro ČT

Když k těmto trendům přidáme i fakt, že nespokojení senioři se přesouvají od Andreje Babiše a vládních stran ke STAN a ODS, je zřejmé, proč koalice Pirátů a Starostů tak sílí.

Politika je o zájmech. Vláda Andreje Babiše naprosto kašle na zájmy mladších generací a neumí uspokojit ani zájmy těch starších, na kterých stojí její podpora.

×

Podobné články