Nový ekologický trend. Kompostování lidských těl má ušetřit tuny CO2
Lidské kompostování
Americká firma Recompose po provedení studie na zemřelých dobrovolnících poskytla první vědecky podložené detaily o procesu lidského kompostování, které firma nabízí. Pilotní studie ukázala, že měkká tkáň zesnulých, kteří byli pochováni tímto způsobem, se rozpadla bezpečně a úplně do 30 dnů. Jeden proces lidského kompostování navíc podle společnosti ušetří více než tunu CO2 ve srovnání s kremací nebo tradičním pohřbem. Informoval o tom server BBC.
Americká společnost Recompose má v plánu nabídnout kompostování ve státě Washington již od příštího února. Právě tento stát se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování. Psali jsme zde. Lidské kompostování je legální také ve Švédsku a o jeho legalizaci momentálně uvažuje také americký stát Colorado.
Generální ředitelka společnosti Recompose Katrina Spadeová sdělila BBC, že obava ze změn klimatu byla největším důvodem, proč lidé začali mít zájem o její služby. „Dosud se k odběru našeho newsletteru přihlásilo 15 000 lidí,“ uvedla.
S nápadem, který Recompose označuje jako přirozenou organickou redukci, přišla Spadeová před 13 lety. „Když zemřu, neměla bych planetě, která mě chránila a podporovala celý můj život, vrátit, co jsem tu nechala?“ uvažovala žena.
Spadeová rozlišuje mezi rozkládáním (decomposing) a rozložením (recomposing). Rozklad je proces nad zemí, rozložení zahrnuje integraci do půdy. Společnost tvrdí, že přirozená organická redukce těla předejde uvolnění 1,4 tun uhlíku vypuštěného do atmosféry ve srovnání s kremací. Podobný výsledek předpokládá i u porovnání s tradičním pohřbem, když vezme v úvahu dopravu a konstrukci rakve.
Z těla zbytek humus
Firma Recompose umístí tělo do šestiboké ocelové nádoby společně s dalšími přírodními materiály, jako je vojtěška, piliny a sláma. Po uzavření se tělo včetně kostí a zubů rozloží do 30 dnů a vzniklý necelý kubík humusu je předán pozůstalým. Dokončení této techniky předcházely čtyři roky výzkumu.
Proces vyvinutý Recompose je podobný tomu, který se už desetiletí používá ke kompostování mrtvých zvířat. V roce 2018 ho otestovali vědci z washingtonské univerzity na tělech šesti dobrovolných dárců.
Kompostování může být do budoucna výhodné pro města, kde je na hřbitovech málo místa. Populárními se stávají i další způsoby ekologického pohřbívání. Americký herec Luke Perry, který zemřel v březnu, se podle jeho dcery nechal pohřbít v ekologicky rozložitelném obleku obsahujícím spory hub.