Babiš si chystá karty k Zemanovi. Do vlády láká ODS a znervózňuje ČSSD
VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ
Premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) čeká série schůzek vyjednávání o vládě. Ráno se sešel s komunisty, se kterými uzavřel jednání o většině programových bodů. Na programu jsou i schůzky se sociálními demokraty, zástupci SPD i ODS. Prezidentovi Miloši Zemanovi chce příští týden říci, jak se hledání podpory pro jeho vlády posunulo. Potenciálnímu partnerovi ČSSD se například nelíbí, že bude Babiš jednat s občanskými demokraty.
Čtvrteční program Babiš zahájil schůzkou s představiteli KSČM. Podle jejího předsedy Vojtěcha Filipa probrali téměř všechny zásadní body, v plánu jsou ale ještě další schůzky expertních týmů. Spor s hnutím ANO z minulého týdne, týkající se zvolení a následného odvolání Zdeňka Ondráčka z čela komise pro inspekci GIBS komunisté považují za uzavřený. Problémem může být otázka obecného referenda. Na to má KSČM jiný názor, než většina občanů. „Předpokládám, že si to občanská veřejnost nenechá pro sebe a lze očekávat petiční archy, aby zákon o obecném referendu skutečně platil,“ uvedl Vojtěch Filip. Definitivní stanovisko by mohli komunisté přijmout příští týden.
Babiš se dále sejde s SPD, poté by měla následovat společná schůzka všech parlamentních stran, kde se bude řešit evropská politika, a poté bude šéf hnutí ANO vyjednávat se sociální demokraty. Mezi čtyřma očima se Babiš sejde s předsedou ODS Petrem Fialou, kterého se snaží nalákat do vlády.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Především si vyslechnu, jakou má předseda hnutí ANO představu o budoucí vládě. Pět měsíců po volbách tu nemáme vládu s důvěrou, Andrej Babiš nadále vede jednání chaoticky a nesrozumitelně,“ uvedl pro server Echo24 Fiala.
Jenže Babišovo „koketování“ s občanskými demokraty se nelíbí ČSSD, s nimiž o vstupu do vlády vyjednává také. „Pokud se ANO rozhodlo vyjednávat s ODS o středopravicové vládě, u toho sociální demokracie nebude,“ řekl ve středu novinářům předseda ČSSD Jan Hamáček.
Čas do léta
Zeman Babišovi zatím dával pro vyjednávání dostatek času, hned po výhře v prezidentských volbách řekl, že „neví proč by měl vydírat Andreje Babiše krátkým časem“. Jenže minulý týden Zeman uvedl, že začíná být z Babiše „nepatrně nervózní“. Mluvčí prezidenta k tomu v úterý řekl, že Zeman nestaví Babiše před žádný šibeniční termín, premiér má dostatek času do léta. Požaduje po Babišovi jen, aby intenzivně vyjednával. To se ale v posledních týdnech nedělo. O posunu bude Babiš prezidenta informovat příští týden v Lánech, kde spolu povečeří.
Vláda v demisi vládne už od poloviny prosince, kdy ji prezident jmenoval. Hledání podpory „na druhý pokus“ probíhá už od 24. ledna, tedy více než sedm týdnu. Zeman přitom podruhé Babiše ještě nejmenoval, pouze ho pověřil vyjednáváním. Brzké rozřešení se tedy nedá očekávat.
Babiš se nechal slyšet, že čeká na pokračování sjezdu sociálních demokratů, který proběhne až 7. dubna. Ti se na mimořádném sjezdu sešli v polovině února, kdy si zvolili nového předsedu Jana Hamáčka a dali mu mandát k vyjednávání o vládě. Nestihli ale zvolit místopředsedy a říci si, za jakých podmínek jsou do vlády ochotní jít.
Členové hnutí ANO se přitom neshodnou na tom, jakou vládu by měl jejich předseda složit. Podle informací Práva se na pondělním předsednictvu debatovalo nejostřeji o tom, zda by měli babišovci spoléhat na podporu hnutí SPD Tomia Okamury. Ti totiž od počátku říkají, že s Babišem vládnout chtějí. Je ale zatím nechce Babiš. Proti je totiž podle informací deníků řada jeho ministrů – například ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministryně obrany Karla Šlechtová či ministr zahraničí Martin Stropnický.
Nejdéle v historii ČR vládl a v demisi premiér Jiří Rusnok, jeho kabinet zemi řídil bez podpory sněmovny půl roku. Mirek Topolánek mezi svými dvěma pokusy o sestavení vládního kabinetu vládl v demisi čtyři měsíce.