Babiš slíbil všem všechno. Zůstal zplundrovaný rozpočet a upsání se Bruselu
POLITIKA HNUTÍ ANO
Premiér Andrej Babiš (ANO) opět předvedl svoji oblíbenou taktiku slibování všeho všem a přičítání si zásluh i za to, co se nikdy nestalo. Při hlasování o nedůvěře jeho vládě se premiér chvástal prosazením důstojných důchodů, radikálním navýšením platů a snižováním daní nebo zvyšováním životní úrovně a v neposlední řadě hájením českých zájmů v EU. Realita je ovšem zcela jiná. Důchodci jako Babišova cílová voličská skupina berou reálně menší důchody než za úřadu Miroslava Kalouska (TOP 09), přesto předvolebními dárky pro ně premiér úspěšně plundruje státní rozpočet. V Bruselu má zase Babiš ve zvyku přikyvovat zelené politice, kterou doma naoko ostře odmítá a obviňuje z ní Piráty.
„Vy chcete svrhnout vládu, která zvýšila životní úroveň. Zase jsme slyšeli: Babiš zadlužil zemi, budou trpět naše děti, nikdo to nezaplatí, zkrachujeme a podobné nesmysly. Ale vy tomu určitě nevěříte ani sami,“ pustil se Babiš do poslanců ve sněmovně a začal vyjmenovávat, co vše jeho kabinet údajně dokázal.
Premiér opět vytáhl své oblíbené téma důchodů, kterým si snaží přilákat k sobě svou hlavní voličskou skupinu seniorů, na jejíž hlasy v říjnových volbách spoléhá. „Chcete svrhnout vládu, která konečně prosadila důstojné důchody. V roce 2009 byla průměrná penze 10 045 korun měsíčně. Nastoupila ODS a TOP 09 a výsledek byl, že na konci roku 2013, vážení důchodci, byl průměrný důchod 10 962 korun. Za čtyři roky jste dokázali našim seniorům přidat tisícovku. I těch 40 korun tam bylo. A 2010 jste jim nedali vůbec nic. Takže si to porovnejte s mojí vládou,“ prohlašoval Babiš.
Hnutí ANO spolu se sociální demokracií v posledních třech letech k zákonné valorizaci vždy přidali další peníze, aby v průměru měli důchodci o 900 korun více každý rok. Výjimkou mohl být loňský rok, kde však k valorizaci stát plošně rozdal každému seniorovi 5 tisíc korun jako tzv. rouškovné. Přesto však v porovnání za vlády Kalouska jako šéfa financí a premiérova "oblíbence" berou důchodci reálně méně. Tehdy totiž dostávali senioři 42 a někdy až 44 procent průměrného platu. V současné době však tato výše činí 39,8 procenta.
„Chlubí se cizím peřím“ a vede rozpočet do záhuby
Nejnověji vláda odkývala navýšení penzí o dalších tři sta korun nad zákonnou valorizaci. Tento rok tak spolknou důchody ze státního rozpočtu téměř třetinu na výdajové stránce. Celkový objem prostředků pro penzisty totiž činí téměř 537 miliard korun, což je vůbec největší výdaj. Každé zvýšení penzí představuje razantní zásah už do tak vysokého schodku, který ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhuje na příští rok na 390 miliard korun. Národní rada přitom vytrvale upozorňuje na to, že pokud stát nepřistoupí k razantnímu snížení svých výdajů, může to do budoucna znamenat obrovské problémy.
Ozývají se zároveň i sociální demokraté, kteří důchodovou politiku připisují zásadně sobě a viní Babiše, že jim ve společné vládní koalici toto téma krade. „Všimli jste si, že naším peřím se často chlubí jiní ptáčci? Vykračují si jako pávi, ale je to sociální demokracie, která vládní kormidlo táhne doleva ve prospěch pracujících, rodin a seniorů,“ zkritizovala Babišův projev ve sněmovně ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na Facebooku.
Jako s dárkem pro zaměstnance přišel Babiš také s rušením superhrubé mzdy, což již předtím prosazovala ODS, za které ale vznikla. Snižování daní se však v tomto případě opět odehrávalo bez ohledu na neúnosně rostoucí dluh. Babišova vláda také zcela ignorovala ekonomickou krizi vyvolanou koronavirovou pandemií a bezhlavě nabírala nové státní zaměstnance. V loňském roce tak došlo k nabrání nových 14 632 státních zaměstnanců a celkový počet se zatím zastavil na čísle 463 648 lidí ve službách státu. Náklady na nové zaměstnance pak stály občany 23 miliard korun navíc.
Premiérova slova o přidávání peněz zkritizoval například ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Premiér Babiš ve svém projevu vypočítává, komu všemu jeho vláda přidala na dluh peníze a komu pomohla. Nějak přitom zapomněl na svůj Agrofert. Nikomu Babiš totiž nepomohl ve vládě více, než sám sobě! Asi ten projev psal jinde, než na Čapím hnízdě, symbolu zneužívání dotace,“ vyjádřil se Skopeček na sociálních sítích.
Babiš jde na ruku EU a stát zadlužuje
Pozoruhodný je i Babišův výrok o tom, že jsme svrchovaná země, která nemůže být řízena z Evropské unie a obviňování Pirátů z ekofanatismu. On sám přitom Česko zavazuje k zelené politice prosazované Evropskou komisí a odsuzuje ho tak ke zadlužování a zdražování, které pocítí jednotliví spotřebitelé a domácnosti.
Podpořil bezuhlíkovou ekonomiku prosazovanou Evropskou komisí v rámci takzvané zelené dohody, která s sebou přináší zavádění nových daní a zdražování například pohonných hmot nebo nemovitostí. Stejně tak jeho ministryně financí Schillerová má podíl na budoucím zdražování letenek, když se v Lisabonu vyslovila pro zdanění leteckých paliv. Více jsme o tom psali zde a zde. Jako mnohokrát se tak již ukázalo, že Babiš doma tvrdí jiné věci, než jakými se snaží zavděčit evropským vůdcům na různých summitech.