„Zeman neměl ani tušení.“ Benešová poodhalila zákulisí svého jmenování

Nová ministryně spravedlnosti

„Zeman neměl ani tušení.“ Benešová poodhalila zákulisí svého jmenováníNOVÉ
Marie Benešová Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ OrangeVideoTube

1
Domov

tk

Proti jejímu jmenování do čela ministerstva spravedlnosti demonstrovaly v pondělí tisíce lidí. Přesto byla Marie Benešová v úterý jmenována ministryní, což pravděpodobně vyvolá vlnu dalších protestů. Benešová, která již resort justice ovládala během úřednické vlády Jiřího Rusnoka od června 2013 do ledna 2014 nyní v rozhovoru pro Seznam Zprávy poodhalila, jak probíhalo jednání o jejím jmenování ministryní a jakou roli v něm sehrál prezident Miloš Zeman. Jednání s premiérem prý trvalo déle než 14 dní a prezident o něm údajně „neměl ani tušení“.

Nastupující ministryně spravedlnosti negativní odezvu veřejnosti v podobě protestů prý nečekala. „Byla jsem tím překvapena. Protože z národní hrdinky po kauze katarský princ jsem vstoupila do národního padoucha. Rovnou. A ti lidé o mně nic nevědí,“ postěžovala si Benešová serveru seznamzpravy.cz. Hned dodala, že si troufá odhadnout, že mladí lidé na náměstí „kolikrát ani nerozeznají rozdíl mezi státním zástupcem a soudcem“.

Nominace Benešové přišla v okamžiku, kdy policie uzavřela vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše. O posunutí případu k soudu nyní rozhoduje státní zastupitelství. Sama Benešová ještě před několika lety, když byla poslankyní za ČSSD, hlasovala proti vydání Andreje Babiše policii. Staronová šéfka resortu spravedlnosti nyní v rozhovoru řekla, že jí Babiš oznámil, že jí nebude zasahovat do práce. „On dobře ví, že svoji kauzu nemůže ovlivňovat, a také dobře ví, že já nemůžu ovlivňovat jeho kauzu. Ministr spravedlnosti nemá co chodit do rozdělaných, živých kauz,“ dodala Benešová. Na otázku co by dělala, kdyby za ní Babiš přišel, aby do kauzy vstoupila odpověděla: „No tak mu vysvětlím, že to nejde.“

O Zemanovi: Ježíš, jak ten se k tomu postaví?

S Andrejem Babišem se Benešová dle svých slov zná již delší dobu. „Já ho poznala jako úspěšného podnikatele. Ještě za vlád sociální demokracie,“ řekla Benešová v rozhovoru tím, že se s ní Babiš zároveň radil. Prezident Miloš Zeman, jehož je Benešová dlouhodobou příznivkyní, prý o jejím jmenování nic nevěděl. „Pan prezident neměl tušení a já jsem neměla vůči němu čisté svědomí, že jsem mu to neřekla,“ řekla staronová ministryně spravedlnosti pro seznamzpravy.cz.

Benešová se prý naopak bála, jaký bude mít na její jmenování Zeman názor. „Já jsem si naopak říkala: Ježíš, jak ten se k tomu postaví,“ sdělila s tím, že jí nyní ke jmenování pogratuloval a „přešel to taktně“.

Benešová v rozhovoru dále uvedla, že o nabídce nejprve neuvažovala a později se rozhodovala i s ohledem na svůj věk. Benešové totiž nedávno bylo 71 let. Jednání podle ní trvalo déle než 14 dní. „Hlavní roli sehrálo myslím to, že vstupuji do rozjetého vlaku, že to není na celé to období, že to bude v podstatě dva roky a že něco za ty dva roky můžeme posunout k lepšímu,“ řekla Benešová s tím, že by během tohoto období ráda vychovala svého nástupce, protože dle svých slov v čele justice „další období už určitě nebude“.

Marie Benešová působila v letech 1999 až 2005 coby nejvyšší státní zástupkyně. Později, konkrétně v roce 2007 proslula výrokem o „justiční mafii“, kterým označila svoji nástupkyni na Nejvyšším státním zastupitelství Renatu Veseckou a další osoby. Již jednou zastávala post ministryně spravedlnosti a sice od června 2013 do ledna 2014, když v Česku vládla úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka.

Je dlouholetou podporovatelkou nynějšího prezidenta Miloše Zemana, kterého podporovala do úřadu již v roce 2013, kdy volby vyhrál. Benešová přitom v té době byla členkou ČSSD, která měla ve volbách vlastního kandidáta – Jiřího Dienstbiera mladšího. Později byla jmenována Zemanovou poradkyní.