Lex Babiš po evropsku. Brusel chce zakázat politikům čerpat dotace

Střet zájmů

Lex Babiš po evropsku. Brusel chce zakázat politikům čerpat dotaceNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Evropský parlament začátkem července v prvním čtení schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Nařízení nově zakazuje politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace, nařízení ale ještě musí schválit i Rada EU. Předpis se týká i českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Bude muset doložit, že neovládá svěřenský fond, kam loni kvůli českému zákonu o střetu zájmů, tzv. lex Babiš, převedl holding Agrofert. Podle toho by se ale opatření Agrofertu dotknout nemělo, protože Babiš není ovládající osobou ani skutečným majitelem svěřenských fondů.

Nová pravidla počítají s tím, že zákaz střetu zájmů se bude vztahovat nejen na úředníky, kteří o proplacení evropských dotací přímo rozhodují, ale na veškeré národní orgány na všech úrovních a osoby, které v nich působí. Tedy včetně premiéra a ministrů, jejichž ministerstva jsou odpovědná za vyplácení dotací z fondů EU. Na nová pravidla upozornil v pondělí server Neovlivní.cz.

Nařízení připravila šéfka kontrolního výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová, která už v minulosti kritizovala Babiše jako tehdejšího ministra financí a majitele Agrofertu za vážný střet zájmů. Rozhovor deníku Echo24 s Grässleovou čtěte ZDE.

Členem stejného výboru jako Grässleová je i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj nová pravidla reagují na to, že střet zájmů je napříč Evropou vykládán různě a vůči různým subjektům. „Nařízení uvádí, že střet zájmu lze používat pouze ve spojitosti s osobami nebo subjekty odpovědnými za plnění rozpočtu, audit nebo kontrolu nebo úředníky nebo zaměstnance orgánu EU nebo vnitrostátního orgánu na jakékoli úrovni. To je tedy vymezení osobní působnosti nařízení ve smyslu střetu zájmu a cílí určitě na situace, kdy existuje v procesu zadávání veřejných zakázek či pobírání dotací protichůdný profesní zájem,“ uvedl Zdechovský pro deník Echo24.

Nařízení by se tak mělo vztahovat i na premiéra Andreje Babiše. Ten se mimo jiné podílí na schvalování operačních programů, přes které unijní peníze míří do Česka. Podílí se i na přípravě plnění a správě rozpočtu EU. Premiérův holding Agrofert, dnes spravovaný jeho manželkou Monikou a právníky ve svěřenském fondu, je významným příjemcem státních dotací. Babiš bude muset prokázat, že nečerpá dotace a nijak neovládá podniky, které do svěřenského fondu uložil, upozornil dále server Neovlivní.cz. Pokud to nedoloží, bude se muset vzdát funkcí, nebo firma přijde o dotace, dodal server. Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky by se ale opatření Agrofertu dotknout nemělo, protože Babiš není ovládající osobou ani skutečným majitelem svěřenských fondů.

Návrh musí schválit i Rada

V rámci unijního legislativního procesu nyní nová finanční pravidla míří na Radu EU. Ve chvíli, kdy se i tento orgán usnese na návrhu podaném europarlamentem, bude přijat. „V opačném případě půjde věc zpět do Evropského parlamentu, který projedná postoj Rady ve druhém čtení a následně se uvidí, zda bude návrh schválen,“ uvedl europoslanec Zdechovský. Pokud bude nařízení schváleno i Radou, bude přímo aplikovatelné a vymahatelné v členských státech EU.

„Je nepřípustné, aby členové vlády, kteří jsou z hlediska své funkce garanty řádného využívání evropských fondů, měli z těchto fondů prospěch a navíc mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání,“ uvedla europoslankyně podle Neovlivní.cz před časem. „Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy,“ dodala Grässleová. Babiš o ní opakovaně prohlásil, že nemá ráda Česko a vede proti němu cílenou kampaň.

Agrofert je největší producent v českém zemědělství a potravinářství a významným příjemcem státních dotací. Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která před několika týdny spornou dotaci státu vrátila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Dotace, nebo funkce. Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenský fond

Babišův Agrofert není sám. Také firmy ministra Milka berou desítky milionů na dotacích

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články