Vykoupení Juraje Thomy
Komentář
Nejen ANO v Praze mění na poslední chvíli svého lídra. Také v jihočeském krajském městě rezignoval na poslední chvíli Juraj Thoma, jeden z hlavních favoritů souboje o českobudějovického primátora. Oba příběhy poukazují na stejný problém, který mají nejen obě zmíněná města.
Občané v mnoha malých i větších obcích, hlavně ale v metropolích budou mít 31. července nutně pocit, že zase na čtyři roky spadla klec. Toho dne musí strany odevzdat kandidátky pro obecní volby a seznam těch, kdo kandidují, může posloužit jako doklad, že se nic nezmění.
Všichni dobří radní
Významnější místo v zastupitelstvu a tím i v městské radě obvykle mohou obsadit pouze ti lidé, kteří vládnou roky, možná desítky let. Budějovice jsou vzorný příklad. Kandidátku ANO vede současný primátor Jiří Svoboda a na dalších místech jsou jeho náměstci. Za sociální demokraty chce být jako vždy primátorem Miroslav Joch, současný radní a dřívější náměstek primátora. Hnutí Občané pro Budějovice nasadilo již zmíněného Juraje Thomu, dvojnásobného primátora, poprvé za ODS. Tato strana nasadila někdejšího radního a exministra Martina Kubu. TOP 09 nemůže použít bývalého primátorského kandidáta Slavoje Dolejše, který stranu opustil, když se propadla do opozice a on chtěl udržet místo ředitele dopravního podniku. Nahradí ho tedy bývalý náměstek Tomáš Bouzek. Lze očekávat, že také lidovci nasadí někoho z vedení města, komunisty opět povede Petr Braný, pravá ruka Vojtěcha Filipa v Jihočeském kraji. O tom, jak jsou tito politici ponořeni v obvyklém provozu, svědčí i to, že Svoboda, Joch, Kuba a Braný zasedají v dozorčí radě nejlukrativnějšího městského podniku, Teplárně České Budějovice.
Všichni asistovali, když město v posledních letech upadalo zhruba stejně, jak to zažívají Pražané. Lidé ze satelitů každý den zaplaví metropoli a zablokují dopravu, veřejné projekty vzbuzují podezření z korupce, a proto se zakázky na jejich realizaci obvykle v poslední chvíli zastaví, nový územní plán byl pro rozpory se zákonem zrušen krajským úřadem, volné prostory zaplavují další a další bytovky, které se rovnají panelákům z osmdesátých let i tím, že kolem nich nevzniká žádná nová infrastruktura. Veřejná správa se hroutí a městský veřejný život rozpadá, chce to tedy změnu – a tady se nabízejí volby. Ovšem hlásí se do nich prakticky jenom lidé, kteří nesou za současnou situaci odpovědnost. Někteří z nich jsou slabí, další hrubiáni, jiní jsou považováni za docela šikovné místní politiky, každý však ví, že se od nich ničeho převratného nedočká. Nezmění se to, ani když náhodou přijde nová strana, protože se nakonec bude muset přizpůsobit šíbrům, kteří dokážou nejlépe ovládat nepřehledný komplex magistrátu.
Kdo může mluvit za občany
Thoma je jedním z nich, přesto měl dost času si uvědomit, že v takovém prostředí nic nezmůže, i kdyby třeba volby těsně vyhrál. Má totiž neobvyklou zkušenost šestiletého soudního procesu, při kterém byl také odsouzen na pět let za prodloužení zakázky s IT firmou Bit Servis. Případ stále obestírají mnohé záhady a spekulace, přesto se dodnes nezjistilo, co udělal Thoma kromě toho, že roku 2010 jako primátor po konzultaci s úředníky prodloužil opci Bit Servisu za stejnou cenu, kterou město platilo předtím. Exprimátor už také byl dvakrát pravomocně osvobozen, přesto musí ještě čelit stížnosti nejvyššího státního zástupce, který také už podruhé žádá, aby soud případ znovu zvážil.
Utvářet koalici s lidmi, kteří mě nejdříve plácali po ramenou jako svého šéfa, ale později přecházeli před budoucím kriminálníkem na protější chodník, jistě není skvělá vyhlídka do budoucnosti. A ještě předstoupit před voliče, že ve spolupráci s nimi něco ve městě změním ve prospěch občanů? Lze předpokládat, že právě z toho důvodu Thoma položil kandidaturu. Nevyloučil, že to dnes nebo příště zkusí s nějakou úplně jinou iniciativou, která se může proti vládcům radnice vymezit radikálněji než příliš zavedené hnutí HOPB.
Pocit, že spadla klec, vzbuzovali také pražští kandidáti hnutí ANO. Proto marketingoví poradci doporučili Babišovi, ať udělá to, co v jiných stranách nejde, tedy vyhodí z kandidátky všechny, kdo se zdiskreditovali v současné městské radě, a nabídne někoho opravdu nového. Nebyla ovšem nejlepší sázka na podnikatele Petra Stuchlíka, který se podílí na byznysu s chudobou. Stejné starosti mají političtí stratégové nepochybně i v jiných městech. Najít dostatečně přesvědčivého člověka, který se občanům zaručí, že poměry na zatuchlé radnici obrátí k lepšímu, se také v těchto volbách může rovnat nečekanému úspěchu.