1 Spor v pražské koalici

Pospíšil pohrozil Pirátům rozpadem pražské koalice. Důvod? Kontroly prázdných bytů

Nové

Témata: , , , ,

Návrh Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdanit by v extrémním případě mohl rozbít pražskou koalici Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy Sobě. Právě Spojené síly pro Prahu se totiž vůči návrhu tvrdě vymezily. Podle předsedy TOP 09 a představitele Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila jsou v zásadě dvě možnosti, buď návrh Piráti stáhnou, nebo Spojené síly pro Prahu nemohou v koalici být.

„Je to pro nás tak zásadní, že kdyby koaliční partneři na takových ultralevicových řešeních trvali, tak my bychom v takové koalici nemohli být,“ řekl Pospíšil deníku Echo24.

Plán, o kterém poprvé informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti), má za úkol vytipovat v Praze soukromé byty, které si většinou zahraniční vlastníci koupili pouze jako investici a nikdo v nich nebydlí. Těm by mohla hrozit vyšší daň z nemovitosti, v první fázi je nicméně cílem zjistit, kolik takových bytů je. K tomu by měla sloužit data poskytnutá firmou PRE z elektroměrů. Podle Pirátů jde ale teprve o návrh, který je součástí širšího balíčku řešení bytové krize v Praze, a odmítají, že by šlo o šmírování.

Koaliční schůzka Zdeňka Hřiba, Jiřího Pospíšila a Jana Čižinského za Prahu Sobě na toto téma by se měla konat už tento týden, deníku Echo24 to řekla mluvčí pražských pirátů Martina Vacková. Sám primátor Zdeněk Hřib se vrátil z pracovní cesty na Tchaj-wan a během pondělí nebo úterka se hodlá ke konfliktu vyjádřit, nyní je na konferenci v Hradci Králové. Z Tchaj-wanu o víkendu pouze vzkázal, že k věci již bylo vše podstatné řečeno a o zvyšování daní nepadlo ani slovo.

Piráti se vůči Pospíšilově kritice brání

Spojené síly pro Prahu se od návrhu distancují a odmítají kompromis. „Zdaňovat něčí legálně získaný zdaněný majetek je opravdu návrh z dílny radikální levice. V žádném případě nechceme, aby někdo, kdo si za zdaněné vydělané peníze koupí další nemovitost, byl sankcionován,“ řekl Pospíšil.

„O návrhu jsem se dočetl v médiích, nikdy se na koalici neprojednával, nebyl diskutován na městské radě. Nám nezbývá, než na mediální výstupy pana primátora mediálně reagovat. Radši bych to řešil v koalici, ale když je to součástí mediálního prostoru, musíme oponovat,“ řekl Pospíšil. „Nechceme koalici rozbíjet, neděláme žádné účelové hry, jsme k tomu dotlačeni návrhy Pirátů. Doufám, že uznají, že je to nežádoucí návrh a dostaneme se ke skutečné podpoře pražské výstavby,“ dodal předseda TOP 09.

Piráti se vůči Pospíšilově kritice vymezili s tím, že se konala v době nepřítomnosti primátora Hřiba. „Pan Jiří Pospíšil počkal, až primátor odjede na služební cestu řešit smart city, a neprodleně si udělal tiskovku, kde udělal maximum, aby dogmaticky poškodil koaličního partnera. Získání anonymizovaných dat k analýze bydlení není žádný levicový krok,“ uvedli na Twitteru.

Podle Pospíšila není pirátský návrh legislativně možný

Podle Pospíšila navíc není pirátský návrh ani legislativně možný. „PRE nemůže poskytovat městu data o tom, jakou má konkrétní vlastník bytu spotřebu elektřiny. Vyplývá to z ochrany osobních údajů. Jediné, co může poskytnout, jsou druhová data typu, že v určitých městských částí je nějaké procento míst, kde nedochází k odběru. Bez změny legislativy není návrh realizovatelný,“ dodal.

Od Pirátů Pospíšil očekává koncepci řešení bytové politiky. „Očekávám, že radní pro bytovou politiku v řádech měsíců předloží konkrétní pozitivní návrhy, jak více stavět,“ řekl Pospíšil.

Proti návrhu se vymezila i opoziční ODS.

Bytová krize v Praze

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developery i dalšími stavebníky, například bytovými družstvy. Koalice se nyní pře i o další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených.

Čtěte dále: Co prozradil Hřib na Piráty

Piráti chtějí v Praze kontrolovat prázdné byty. Koalice tím zažívá první otřes

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.