Důsledky vraždy novináře: Slovensko má nového policejního prezidenta

změna ve vedení policie

Důsledky vraždy novináře: Slovensko má nového policejního prezidentaNOVÉ
Nový policejní prezident Milan Lučanský s ministryní vnitra Denisou Sakovou Foto:

Foto: Ministerstvo vnitra SR

1
Svět
Sdílet:

Novým šéfem slovenské policie bude od začátku června dosavadní ředitel inspekce ministerstva vnitra Milan Lučanský. Oznámila to dnes ministryně vnitra Denisa Saková. Nynější policejní šéf Tibor Gašpar dříve ohlásil rezignaci po tlaku veřejnosti, která po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na demonstracích jeho odchod z funkce.

Lučanský působí ve slovenské policii od roku 1990, v letech 2012 až 2016 zastával post viceprezidenta policejního sboru. Saková uvedla, že díky Lučanskému se podařilo dostat do vězení členy slovenského podsvětí.

Lučanský, který detaily o plánech v nové funkci neuvedl, bude stát v čele policistů do doby, než parlament schválí nová pravidla jmenování vedoucích představitelů slovenské policie. Podle platného zákona policejního prezidenta jmenuje ministr vnitra.

Opozice dříve v tomto roce nařkla Lučanského z toho, že se podezřelým způsobem dostal k nemovitosti ve Spojených státech a že se podílel na vydírání podnikatelů na Slovensku. Lučanský kritiku odmítl, zastala se ho i Saková, podle které Lučanský získal prověrku na stupeň přísně tajné a také obstál při výpovědi na detektoru lži.

Nevládní organizace včetně organizátorů dřívějších velkých protivládních demonstracích jmenování Lučanského do čela policie kritizovaly a označily jej za blízkého exministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, jehož přiměly k odchodu z ministerského křesla protesty veřejnosti po vraždě novináře Kuciaka a tlak nejmenší koaliční strany Most-Híd.

Slovenská média za favority na post policejního prezidenta předtím označovala někdejšího šéfa policejních odborů Miroslava Litvu a policejního přidělence v Chorvatsku Mariána Slobodníka. Proti nominaci Slobodníka se podle médií vyslovil premiér Peter Pellegrini, a to kvůli obchodním aktivitám partnera Slobodníkovy dcery s kontroverzním podnikatelem, jež čelí obžalobě z daňových deliktů.

Slovenská policie bude mít také dva nové viceprezidenty. Jeden z těchto postů není obsazen již několika měsíců a další policejní viceprezident Ľubomír Ábel požádal z rodinných důvod o uvolnění do civilu.

Dosavadní policejní prezident Gašpar požádal v dubnu o uvolnění z funkce, byť původně takový krok odmítal. Jeho odchod z čela policie souvisí s politickou krizí v zemi po zatím neobjasněné vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky. Politická krize vyústila v demisi bývalého premiéra Roberta Fica, v novém kabinetu Petera Pellegriniho pokračuje většina ministrů Ficovy vlády.

Slovenská policie pod vedením Gašpara, který odchází do civilu, čelila kritice opozice a médií, že dostatečně nevyšetřovala například podezření na velké korupční kauzy. Prokuratura zase potvrdila nedostatky na začátku vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kiska jmenoval Sakovou ministryní vnitra. Má k ní však výhrady

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články