25. únor 1948? Pro Hrad ani Babiše to není téma ke komentování

Mlčení k Únoru 1948

25. únor 1948? Pro Hrad ani Babiše to není téma ke komentováníNOVÉ
Záběr z amerického filmového týdeníku "The March of Time". Foto:

FOTO: Wikipedia: National Archives (archive.org) – https://archive.org/details/gov.archives.arc.1538222

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco si historici, média i velká část politické scény po celý víkend připomínali neblahé 70. výročí komunistického puče, z nejvyšších míst tohoto státu zní namísto očekávaných prohlášení jen ticho. Nic k významnému dnu našich dějin nezaznělo ani ze Strakovy akademie, ani z Pražského hradu.

Premiér v demisi Andrej Babiš ani prezident Miloš Zeman se k významnému kulatému výročí, které bylo osudové pro vývoj v českých zemích, nijak nevyjádřili. Oba politici přitom v posledních týdnech nepokrytě naznačují, že by jim v vyhovovalo, pokud by Babišovu druhou vládu podpořili právě komunisté. A to i přesto, že část nynějších členů KSČM mluví dodnes o komunistickém puči v roce 1948 jako o Vítězném únoru, při kterém zvítězily pokrokové síly nad reakcí.

Andrej Babiš na svém Twitteru v sobotu popřál českým hokejistům k čtvrtému místu na olympijském turnaji a pak se až do pondělka odmlčel. „Žádné stanovisko jsme nevydávali,” potvrdila deníku Echo24 i mluvčí úřadu vlády Barbora Peterová.

ČRo nám zaslal u příležitosti komunistického puče kádrový dotazník. Tradice Čs. rozhlasu, který puč v roce 1948 podporoval, je stále živá.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 26. února 2018

Žádný komentář nevydala ani prezidentská kancelář. Český rozhlas poslal na Hrad několik dotazů, které se týkaly toho, zda se prezident nějakým způsobem vyjádří k nynějšímu významnému výročí, Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček však otázky označil za kádrový dotazník. „ČRo nám zaslal u příležitosti komunistického puče kádrový dotazník. Tradice Čs. rozhlasu, který puč v roce 1948 podporoval, je stále živá,” sdělil na Twitteru a o něco později poznamenal, že rozhlas dostal v roce 1973 komunistický řád Vítězného února.

Československý rozhlas byl k 50. výročí vyznamenán Řádem Vítězného února: https://t.co/wK2cflnMN6

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 26. února 2018

Prezident Zeman si v poslední době významná výročí této země nepřipomíná. Loni se neúčastnil například akcí k výročí 17. listopadu 1989. „Pan prezident věnuje této události tichou vzpomínku,“ řekl tehdy Ovčáček s tím, že se prezident nebude zapojovat do nějaké kampaně a nebude zneužívat tohoto významného výročí k politickým přednesům.

Prezident Miloš Zeman si veřejně nepřipomněl ani loňské výročí 21. srpna 1968. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka dává Zeman přednost tiché vzpomínce, protože pro něj měl 21. srpen těžké důsledky.

25. únor 1948 znamenal v československých dějinách zásadní zlom, při kterém komunistická strana při rekonstrukci vády doprovázené ozbrojenými milicemi v ulicích dovršila nedemokratické převzetí moci. Prezident Edvard Beneš tehdy přijal demisi nekomunistických ministrů a doplnil vládu podle návrhu Klementa Gottwalda. Protestní demonstrace české inteligence byla potlačena a začalo zatýkání a represe. Komunistická vláda později slavila tyto události jako Vítězný únor.
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články