Vracet se bude půl miliardy, zní odhad Transparency International
Výsledky auditu
Organizace Transparency International, na jejíž podnět se střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) Evropská komise zabývá, odhaduje, že vracet se bude přímo půl miliardy korun dotací. „Evropská komise dala TI plně za pravdu, Andrej Babiš zůstal ovládající osobou a skutečným majitelem Agrofertu. Plyne z toho, že na dotace nárok nemá,“ řekl v pátek ředitel TI ČR David Ondráčka.
„Odhady jsou, že přímo se bude vracet půl miliarda,“ uvedl dále Ondráčka s tím, že škodu způsobil sám premiér a Česko nyní prostřednictvím ministerstva financí bude muset vymáhat škodu zpět po Agrofertu.
Dále čtěte: ON-LINE: Babiš je ve střetu zájmů. Brusel chce vrátit dotace pro Agrofert
Babiš v pátek zprávu, že podle Evropské komise je ve střetu zájmů a hrozí vracení dotací Agrofertu, odmítl. Novinářům sdělil, že se jedná pouze o předběžný návrh auditní zprávy a žádné dotace ČR vracet nebude.
Podle webů Hospodářských novin a Neovlivní.cz audit EK dospěl k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na koncern Agrofert. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět. Únor 2017 odkazuje k tomu, že se Evropská komise zabývala už obdobím, kdy začal platit český zákon o střetu zájmů, finanční nařízení EU o střetu zájmů platí až od srpna 2018.
Kolik peněz by měla Česká republika, respektive holding Agrofert vracet, zatím není zcela zřejmé. Dotace, které by mohl Agrofert vracet, nyní spadají do dvou „balíčků“. Do balíčku dotací, které Evropská komise proplatila a bude je chtít zpět. „Stopku“ vystavila ústy svého komisaře pro rozpočet Güntera Oettingera v prosinci 2018. Oettinger řekl, že Komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Dotace ale tekly dál, z čehož plyne druhý balíček.
Ten tvoří dotace, které Agrofertu proplatilo české ministerstvo financí, aniž je zatím EU proplatila. Výše peněz na projekty skupiny Agrofert, jejichž výdaje nejsou ze strany ministerstva předloženy Evropské komisi k proplacení, je nyní 161 milionů korun.
Různé dotace, které Agrofert za poslední dva roky dostal, jsou nicméně ve výši miliard. Platební agentura SZIF, přes niž zemědělské dotace v Česku tečou, v pátek pro Echo24 uvedla, že za roky 2017 a 2018, o které se Komise zajímá, proplatila koncernu Agrofert přes dvě miliardy, přesně 2 011 365 189 korun. Z toho na projekty Programu rozvoje venkova (PRV) šlo 245 866 326 korun, na přímé platby a přechodné vnitrostátní podpory 1 458 700 486 korun, na kompenzační platby 253 785 570 korun a na SOT (společná organizace trhů) 53 012 807 korun.
Agrofert je jedním z největších příjemců dotací v tuzemsku
Od vstupu Babiše do politiky (na podzim roku 2013, kdy zasedl ve Sněmovně) do konce roku 2017 získal Agrofert zhruba sedm miliard korun dotací (výroční zpráva za rok 2018 ještě není k dispozici). V roce 2017 pak inkasoval vůbec nejvyšší částku, a to zhruba dvě miliardy korun, přičemž na daních firma státu zaplatila 739 milionů korun. Před vstupem Babiše do politiky získával Agrofert dotace nižší.