Na ostrově Lesbos berou místí zásahy proti migrantům do vlastních rukou a brání ve vyloďování
migrační krize
Skupiny obyvatel řeckého ostrova Lesbos v neděli na několika místech bránily ve vylodění migrantům, kteří připluli z Turecka. Informovala řecká tisková agentura ANA-MPA. Napětí roste i na pozemní řecko-turecké hranici, kam Atény poslaly další vojáky. Ti mají spolu s policisty bránit tisícům migrantů v ilegálním přechodu do Řecka. U hranic na turecké straně se od pátku shromáždilo nejméně 15 000 lidí poté, co Ankara oznámila, že běžencům přestává bránit v odchodu dále do Evropy.
Několik řeckých serverů v neděli přineslo záběry z ostrova Lesbos, kde se místní obyvatelé shromáždili na pobřeží a bránili skupině migrantů ve vylodění. Podle agentury ANA-MPA také skupina místních obyvatel nechtěla pustit několik autobusů, které vezly běžence do tábora Moria.
S výkřiky „vraťte se do Turecka“, skupiny obyvatel Lesbosu bránily asi padesátce migrantů zakotvit. V přístavu Thermis pak podle deníku Le Figaro zběsilí obyvatelé při příjezdu několika lodí zabránili migrantům, včetně několika nezletilých, vystoupit a křičeli urážky na místního zástupce Nejvyššího komise pro uprchlíky (UNHCR). Někteří zaútočili na novináře a fotografy, bili je a naházeli jim kamery do moře.
Lesbos i další řecké ostrovy v Egejském moři se už několik let potýkají s masovým přílivem migrantů. Tamní uprchlické tábory jsou mnohonásobně přeplněné, například v táboře Moria a jeho přilehlém okolí je téměř 20.000 běženců, kteří tam žijí v nevyhovujících podmínkách kritizovaných i OSN.
Obyvatelé řeckých ostrovů v Egejském moři v posledních týdnech demonstrovali proti řecké vládě, která chce postavit na ostrovech nové a větší tábory pro migranty. Místní chtějí, aby vláda přesunula většinu běženců na pevninu.
Dramatická je v posledních třech dnech situace na pozemní řecko-turecké hranici, kde je nyní podle nevládní organizací nejméně 15.000 běženců. Turecká vláda v neděli oznámila, že u hranic je 80.900 migrantů. Řecké ministerstvo zahraničí kvůli těmto počtům obvinilo Ankaru z dezinformační kampaně.
K tureckým hranicím dorazili další vojáci, aby pomohli policistům bránit přechody. Podle serveru Greek Reporter házeli někteří na policisty kameny, policie použila slzným plyn a vodní děla. Předtím z místa podle tohoto serveru evakuovala kvůli bezpečnosti novináře.
Řecká armáda také na hranicích migranty v šesti jazycích informovala, že hranice jsou uzavřené.