Strategie Babišova vrchního sluhy
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Premiér Andrej Babiš nemá spolupracovníky, nemá kolegy ani podřízené. Všechny lidi kolem sebe intuitivně dělí do tří kategorií. Tou nejvyšší, velmi vzácnou, jsou sluhové. Stát se sluhou na Babišově dvoře, to už něco znamená. Bylo jich jen pár, Radmila Kleslová, Babišova dlouholetá lobbistka a pobočnice, svého času šéfka pražské organizace ANO. István Léko, Babišův letitý přítel, dnes šéfredaktor jeho Lidových novin (toho času zaparkovaných ve svěřenském fondu ovládaném Babišovou ženou Monikou a jeho právníky). A především Jaroslav Faltýnek. První ze sluhů. Babišův uvaděč do politiky a jeho pravá ruka pro politický provoz. Dlouholetý sociální demokrat Jaroslav Faltýnek na písknutí změnil dres, když se jeho šéf z Agrofertu rozhodl jít do politiky.
Tam se stal jeho pravou rukou pro řízení poslaneckého klubu. Bez Faltýnka a jeho pevné taktovky by se těch 78 babišovců s rozdílnými zájmy nedařilo držet pohromadě. S Faltýnkem se dá vždycky všechno dohodnout a klub ANO podle jeho příkazů skutečně jede. Pro Babišovu politiku je Jaroslav Faltýnek nepostradatelný a moc dobře to ví.
Opoziční poslanci s chutí vyprávějí historku, kterou zaslechli ve sněmovně. Babiš, zvyklý, že je u něj každý z ministrů a poslanců na písknutí do půl hodiny (v této kategorii vyniká superministr Karel Havlíček), žádá po Faltýnkovi brzkou ranní schůzku. Jaroslav Faltýnek sebevědomě odpovídá, že tak brzy rozhodně nepřijde. Hodlá posnídat se svou přítelkyní a zahrát si golf. Babiš se stahuje a je podle Faltýnka. Tohle si nikdo jiný netroufne. Faltýnek pravidelně. S Andrejem Babišem a jeho manýry si pohrává velmi sebevědomě.
Muž zodpovědný za vývoj v brněnské pobočce ANO, která se zapletla do kriminálního příběhu, z něhož vedou vazby i jeho syna Faltýnka mladšího, si stejně jako s Babišem pohrává i s médii. Zásadně chodí jen do živých televizních rozhovorů, kde má naprostou kontrolu nad tím, jak rozhovor vyzní. Zásadně neposkytuje interview tištěným médiím, kde je pánem vyznění novinář. Udělal jednu výjimku na začátku své kariéry po boku Andreje Babiše. Pohovořil s týdeníkem Respekt. A jak krátce nato sdělil autorce tohoto sloupku při společné návštěvě studia České televize, velmi se poučil a takové chyby už nedělá. Své zásady se drží. Jen živé televizní rozhovory v jeho vlastní režii.
Teď jeden takový poskytl televizi Prima CNN News. V něm oznámil, že přebírá zodpovědnost za korupční zdivočení brněnské pobočky ANO. Faltýnek řekl, že za brněnské hnutí ANO nese zodpovědnost on, protože ho, stejně jako další stranické organizace, zakládal. „A vy víte velmi dobře, že já jsem v Brně vlastně byl primátorem, krajským předsedou, kandidátem na lídra, takže všechno to jde za mnou a já z toho prostě musím vyvodit zásadní politickou odpovědnost.“ Jakým způsobem chce politickou zodpovědnost vyvodit, odmítl specifikovat. „My máme na jaře volební sněm, tak uvidíme,“ poznamenal. Na otázku, zda by už nemusel být prvním místopředsedou strany, řekl, že v politice je možné úplně všechno. „Řekl jsem panu předsedovi (Andreji Babišovi) několikrát: Pokud budete cítit, že jsem přítěží pro naše hnutí, rád budu dělat něco jiného,“ dodal. Nikdo mu ale prý zatím neřekl, že by přítěží byl, sdělil moderátorce. Faltýnek jako brněnský primátor nepůsobil, nevedl ani krajskou organizaci ANO na jižní Moravě.
Jak by ta vyvozená politická odpovědnost měla vypadat, už Faltýnek nezmínil. Naznačil jen, že na jaře je volební sjezd ANO.
Mediálně zaznamenaný rituál posypu hlavy. Andrej Babiš požádá, Jaroslave, věřím ti a pokračuj. A jedeme po faltýnkovsku dál. První Babišův sluha je zatím stále nepostradatelný.