Nástupcem Kima by se mohl stát strýc, který byl ještě loni velvyslancem v ČR

KLDR

Nástupcem Kima by se mohl stát strýc, který byl ještě loni velvyslancem v ČRNOVÉ
Svět

Echo24

Nástupcem severokorejského diktátora Kim Čong-una, který se již přes dva týdny neobjevil na veřejnosti, by se mohl stát jeho strýc Kim Pchjong-il, jenž do loňského roku působil jako velvyslanec KLDR v České republice. Uvedla to agentura Bloomberg a další světová média. Noviny v posledních dnech spekulují o zdravotních problémech 36letého Kima.

Objevily se zprávy, že vůdce KLDR prodělal kardiovaskulární zákrok, či dokonce, že je ve vegetativním stavu. Podle řady odborníků na KLDR by případný Kimův nástupce byl vybrán z okruhu jeho příbuzenstva. V čele země by tak mohla stanout i vůdcova vlivná sestra, která by mohla vládnout jako regentka, dokud nedospěje Kimův desetiletý syn.

Pětašedesátiletý Kim Pchjong-il je podle jihokorejského tisku synem bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

Od konce 70. let byl v podstatě jen v exilu na různých diplomatických postech v Maďarsku, Bulharsku, Finsku, Polsku, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR, uvedl již dříve jihokorejský tisk. V Česku byl velvyslancem od roku 2015, loni v listopadu se vrátil do vlasti. Podle jihokorejského listu Čungang ilbo byl povolán zpátky do Severní Koreje, aby nad ním měl vládce Kim větší kontrolu.

V Severní Koreji mezitím v letech 1994 až 2011 vládl jeho bratr Kim Čong-il, než zemřel na infarkt a nahradil ho jeho syn Kim Čong-un. Ten se naposledy objevil na veřejnosti 11. dubna a od té doby není místo jeho pobytu známé. Jihokorejské zdroje uvádějí, že by se mohl zdržovat v letovisku Wonsan, protože tam byl v posledních týdnech spatřen obrněný vlak, kterým obvykle cestuje. Podle některých názorů se tam uchýlil v obavách před nákazou koronavirem. Není ale vyloučeno, že je Kim skutečně vážně nemocný, i vzhledem k tomu, že je silný kuřák a trpí nadváhou.

Z Kimových příbuzných zastává nejvyšší pozici v KLDR jeho mladší sestra Kim Jo-čong, která bývá v poslední době označována za číslo dvě v mocenské hierarchii Severní Koreje a která se také zúčastnila bratrových schůzek s americkým či čínským prezidentem. Řada analytiků ale upozorňuje, že v severokorejské společnosti vedené výhradně muži by Kim Jo-čong nemohla být nikdy do nejvyšší funkce zvolena.

„Právě proto by se mohli někteří členové severokorejského vedení pokusit dosadit do čela země Kim Pchjong-ila, který je teď v domácím vězení," prohlásil někdejší zástupce severokorejského velvyslance v Británii Tche Jong-ho, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje.

Jihokorejský poslanec Kim Pjong-ki, který je členem jihokorejského parlamentního výboru pro zpravodajskou činnost, s tímto názorem ale nesouhlasí. "Těmhle teoriím se můžu jen zasmát," napsal v neděli na internetu.

Pokud by se opravdu měl Kim Pchjong-il ujmout moci, znamenalo by to riziko pro množství nynějších vysokých severokorejských činitelů, kteří strávili desítky let tím, že se snažili potlačit jeho vliv, napsala agentura Bloomberg. Když se v roce 2011 ujal Kim Čong-un moci, nemilosrdně se zbavil svých potenciálních rivalů. Popravit nechal svého mocného strýce Čang Song-tcheka a pravděpodobně nařídil i pozdější vraždu svého bratra Kim Čong-nama v Malajsii. Jeho strýc Kim Pchjong-il čistky přežil, což napovídá, že ho Kim Čong-un nikdy nepovažoval za skutečného rivala, píše agentura Bloomberg.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.