Štvanice na Scrutona

editorial

Štvanice na Scrutona
Roger Scruton na snímku z roku 2018 Foto:

Foto: Shutterstock

1
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Už delší dobu dostáváme z Velké Británie znepokojivé zprávy, z nichž přichází stejný pocit, jako když se začala prosazovat jedna a jediná správná ideologie. A kdo jejímu diktátu nevyhovuje, musí z kola ven.

Nejčastěji se mluví o kulturní válce, kterou rozpoutali propagandisté převážně z levicových médií. Jde jim o to, aby z veřejného života odešli ti, kteří nevyhovují parametrům politické korektnosti, která má v Británii snad nejextrémnější podobu. Tlaku nejsou vystaveni jen veřejně vystupující lidé konzervativního smýšlení, ale i obyčejní poddaní. Britská policie má svůj speciální oddíl, který se zaměřuje na veřejně vyslovené názory – nejde o ty nejhrubší rasistické projevy, jež známe od nás a které si odsouzení zaslouží, na ostrovech máte problémy, už když odmítáte ideologii LGBT+.

Již několik měsíců je systematickým útokům vystaven současný nejvýznačnější žijící britský filozof, estetik a politolog Roger Scruton, dobře známý i u nás. Pomáhal s organizováním přednášek zahraničních filozofů na tajných seminářích, které pořádali disidenti, odpůrci komunistického režimu, sám na ně do Československa jezdil. Po revoluci to byl jeden z knižně nejpublikovanějších autorů mezi současnými mysliteli. Dostalo se mu za to několik ocenění, mimo jiné také medaile Za zásluhy, kterou mu udělil Václav Havel.

Minulý týden byl Roger Scruton odvolán z neplacené funkce předsedy vládní architektonické komise. Důvodem samozřejmě nebyla nekompetence, ale systematický tlak levicové úderky v britských médiích. Média se neštítila použít metod fake news a překrucování výroků, které sama tolik odsuzují, když někdo narušuje čistotu jejich ideologie. Nakonec tato metoda byla úspěšná a využil jí George Eaton z týdeníku New Statesman, který se Scrutonem pořídil rozhovor. Ještě před publikováním začal Eaton přes Twitter vypouštět části výroků z rozhovoru, které samozřejmě vyznívaly jinak, když byl rozhovor uveřejněn. K odsouzení, tedy rezignaci Scrutona ale stačily jen zkreslené výroky z Twitteru.

Samozřejmě tady nejde o předsednictví v nějaké komisi, ale o dokonání exekuce na základě zákeřných metod. Je to děsivé i pro vazby, jež Roger Scruton měl na Českou republiku – jeden z prvních rozhovorů v Týdeníku Echo byl právě s ním.

Pro aktuálnost a porozumění kontextu doby, kterou si ještě pamatujeme, jsme se na pětasedmdesátiletého filozofa obrátili znovu. Minulý týden se s Danielem Kaiserem domluvil na novém interview, po několika dnech ale Roger Scruton Danovi napsal, že už má toho všeho kolem sebe dost, a rozhovor odložil. Věříme, že to přejde a že se vrátí, a to i v rozhovoru pro naše čtenáře.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články