Válka pankáčů. Dva exčlenové Sex Pistols vyhráli soud proti frontmanovi
BOJ UVNITŘ SEX PISTOLS
Dva bývalí členové britské punkrockové kapely Sex Pistols vyhráli soudní proces proti frontmanovi Johnu Lydonovi, známému pod uměleckým jménem Johnny Rotten, ve sporu o použití písní v seriálu o skupině. Bubeník Paul Cook a kytarista Steve Jones Lyndona žalovali, protože zpěvák chtěl zabránit použití hudby Sex Pistols v šestidílné minisérii Pistol.
Ta je založena na Jonesově autobiografii Lonely Boy: Tales From A Sex Pistol a uvedena má být v příštím roce. Režie se ujal Danny Boyle, který natočil mimo jiné film Trainspotting a Oscarem oceněný snímek Milionář z chatrče.
Cookovi a Jonesovi v pondělí dal podle agentury DPA za pravdu londýnský nejvyšší soud. Písně Sex Pistols smí být v seriálu produkovaném společností Disney použity, jestliže s tím souhlasí většina členů skupiny. Tu v roce 1975 založili Lydon, Jones, Cook a baskytarista Glen Matlock, jehož v roce 1977 nahradil Sid Vicious. Kapela se rozpadla v roce 1978 uprostřed bouřlivého turné ve Spojených státech a později se ještě dala dohromady kvůli několika turné.
Obhájci žalující dvojice argumentovali tím, že mezi členy kapely existuje od roku 1998 ujednání, že o žádostech o udělení licence k jejich hudbě rozhoduje většina. Matlock a zástupce Viciouse, který zemřel v roce 1979, přitom sdílejí postoj Cooka a Jonese, uvedla DPA.
Pětašedesátiletý Lydon naopak existenci zmíněného ujednání vehementně popíral a své bývalé kolegy obvinil z toho, že mu chtějí vnutit svou vůli. V minulosti se několikrát ostře postavil proti seriálu, na němž se prý nijak nepodílel. „Tento projekt mě hluboce uráží,“ řekl Lydon v lednu DPA.
Jediné studiové album Never Mind the Bollocks, Here‘s The Sex Pistols z roku 1977 ze čtveřice učinilo jednu z nejvlivnějších kapel hudebních dějin a průkopníky punkrocku. Slavné jsou především songy Anarchy in the UK a God Save the Queen. Druhá píseň vyvolala pozdvižení v roce 1977, kdy byla britská královna Alžběta II. na trůně 20 let. Píseň odvozená od názvu britské hymny začíná slovy „God save the Queen – the fascist regime“ (Bůh ochraňuj královnu – fašistický režim). Rozhlasové stanice ji tehdy z loajality vůči panovnici odmítaly hrát.