Spojené státy zakázaly dovoz ropy, LNG a uhlí z Ruska. Připojuje se i Británie
USA ZVYŠUJÍ TLAK NA RUSKO
Americký prezident Joe Biden oznámil zákaz dovozu ruské ropy do Spojených států. Jde o další z kroků, který Bidenova administrativa podniká proti Rusku v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.
Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že Spojené státy zakazují dovoz ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska. Tento krok udělaly kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Biden řekl, že USA chápou, že mnoho amerických spojenců nebude schopných udělat to samé vzhledem k tomu, že jsou závislejší na dodávkách energetických surovin z Ruska.
"Nebudeme se podílet na dotování Putinovy války," řekl dnes šéf Bílého domu. Ruský prezident Vladimir Putin 24. února zahájil invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle něj zemi denacifikovat a demilitarizovat.
Biden také upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou. "Dal jsem jasně najevo, že obrana svobody něco stojí a něco stojí i ve Spojených státech," uvedl Biden. Dodal, že to chápe jak jeho Demokratická strana, tak republikáni a že udělá vše pro to, aby pro Američany zmírnil dopady "Putinova zdražování". Už nyní je ve Spojených státech nejvyšší inflace za 40 let.
Podobný krok ohlásila v úterý i Velká Británie. Ta do konce letošního roku postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů, oznámil to britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng. Firmy mají do konce roku čas přejít na jiné zdroje, s přechodem jim podle ministra vláda pomůže.
Londýn bude jednat s ostatními dodavateli, aby nahradili chybějící ropu z Ruska. Podle ministra Kwartenga zvažuje také ukončení dovozu ruského zemního plynu.
Ceny ropy kvůli očekávání, že USA zakážou dovoz ropy z Ruska, výrazně vzrostly na 128 dolarů za barel. Zemní plyn se z Ruska do Spojených států nedováží.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naléhal na Spojené státy a další západní země, aby energetické suroviny od Ruska přestaly odebírat. Díky jejich vývozu Moskva získává peníze navzdory jinak tvrdým sankcím uvaleným na ruský finanční sektor.
Bílý dům uvedl, že Biden oznámí další opatření „s cílem pohnat Rusko k odpovědnosti kvůli nevyprovokované a nepodložené válce na Ukrajině“.
Ruský plyn a ropa byly dosud většinou ušetřeny sankcí, které Spojené státy a evropské země vůči Rusku zavedly. Důvodem jsou obavy z ekonomických dopadů, zejména pak na Evropu. Kanada už zákaz dovozu ruské ropy vyhlásila. Kromě ropy se opatření týká i LNG a uhlí.
Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) tvořila ruská ropa přibližně tři procenta všech dodávek ropy, která v loňském roce dorazila do USA. Celkově dovoz ruské ropy a ropných produktů představoval kolem osmi procent celkového dovozu do USA.
Rusko je největším světovým vývozcem ropy a ropných produktů, jeho vývoz se pohybuje kolem sedmi milionů barelů denně. To představuje kolem sedmi procent celosvětové nabídky.