Pirátský radní chce lidem přispívat na nájem. Horší než komunismus, nesouhlasí opozice

bytová situace v Praze

Pirátský radní chce lidem přispívat na nájem. Horší než komunismus, nesouhlasí opoziceNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Příspěvek na nájem z rozpočtu magistrátu jako řešení složité finanční situace vybraných Pražanů. S takovým návrhem přišel radní pro dopravu Adam Zábranský (Piráti), který v minulých dnech představil i záměry na vystěhování části nájemníků z městských bytů či výrazné zvýšení jejich nájmů. Proti plánu se však staví radniční opozice. „Dávat lidem peníze na tržní nájem, to už není ani socialismus a komunismus, to jsme se posunuli ještě někam dál,“ řekla deníku Echo24 Alexandra Udženija (ODS).

Podle Zábranského musí radnice k problematice nejprve zpracovat analýzu, kolika lidí by se opatření dotkla. „Praha dnes nemá analyzované bytové potřeby Pražanů. A toto bude první krok k tomu, abychom věděli, kolik lidí zápasí s cenami bydlení,“ přiblížil pro Echo24 své záměry zastupitel.

Jasno však zatím nemá v tom, kolika lidí by se taková pomoc měla týkat. „Třeba se ukáže, že tady jsou desítky tisíc lidí, kteří jsou nějakým způsobem ohroženi ztrátou bydlení, a my budeme muset vymýšlet nástroje, jak jim pomoci. A vzhledem k tomu, že městských bytů je velmi málo, tak místo toho, abychom nastěhovali nějakou rodinu do městského bytu, bude efektivnější pomoci jinou cestou, aby se dokázali udržet v komerčním nájmu,“ dodává Adam Zábranský s tím, že se koalice v otázce možných řešení inspiruje v zahraničních metropolích.

„Někde například dělají to, že pomáhají těm rodinám, které mají velmi nízký dluh na nájemném, umořit ten velmi malý dluh, aby mohli zůstat v bytě,“ přibližuje radní pro bydlení.

Opozice: Sociální inženýrství a naprostá hloupost

Nejasnosti v tom, jakých skupin Pražanů by se financování bytů mělo týkat, kritizuje i opozice. „To si neumím představit, nerozumím tomu, jak to pan Zábranský chce dělat. Kde je ta hranice, komu se to bude vyplácet a koho určí, že má problém s komerčním nájmem,“ řekl deníku Echo24 předseda zastupitelů hnutí ANO Patrik Nacher.

„Přijde mi to trochu jako sociální inženýrství a myslím, že by takto peníze daňových poplatníků neměly být distribuovány. Ta role města je spíš v tom, aby umožnilo, aby se v Praze začaly stavět byty. Aby ta cena nemovitostí, když nepůjde dolů, tak aby se aspoň zastavil ten extrémní nárůst cen,“ dodal předseda zastupitelů ANO.

Za zcela nevhodné považuje plány radního Zábranského ODS, která po vyhraných volbách skončila na pražském magistrátu v opozici. Podle předsedkyně zastupitelského klubu Alexandry Udženiji je možné poskytování příspěvku nesmysl a vedl by pouze k diskriminaci všech ostatních Pražanů. „Není možné, aby se peníze daňových poplatníků takto nekoncepčně rozdávaly. To zásadně odmítáme,“ řekla deníku Echo24 Alexandra Udženija. „99 procent lidí musí pracovat, musí odvádět daně a postarat se o sebe, a není možné dávat lidem peníze na tržní nájem. To bude horší situace než s ubytovnami,“ dodala předsedkyně zastupitelů ODS.

Zvýšení nájmů v městských bytech

Dalším, již dříve avizovaným řešením situace s nedostatkem dostupných bytů má být podle koalice revize smluv nájemníků městských bytů. Město disponuje přibližně 8 tisíci městských bytů, další byty mají k dispozici jednotlivé městské části. Většina z nich je však obsazena, dlouhodobí nájemníci mají podle radního až dvacet let staré smlouvy, které jsou pro město nevýhodné. O plánu radních na zvýšení ceny nájmů jsme informovali zde.

Cílem opatření má být především zajištění bydlení pro lidi, kteří pracují v nejvíce potřebných profesích. „Chceme se zaměřit primárně na takové profese, jako jsou učitelé, zdravotníci, sociální pracovníci a podobně, u kterých nikdo nerozporuje to, že jejich platové ohodnocení je dost nízké na to, jakou vykonávají práci,“ řekl již dříve deníku Echo24 Adam Zábranský.

Podle Zábranského je v majetku magistrátu zhruba 3000 bytů s historickými smlouvami, které nejsou vyhrazeny pro sociální účely nebo pro potřebné profese. Smlouvy na dobu neurčitou má podle Zábranského zhruba polovina nájemníků. „S tím segmentem lidí, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou, tam je možné relativně pomalu zvyšovat nájemné tak, aby nebylo tak extrémně nízké oproti tržním cenám,“ řekl deníku Echo24 Adam Zábranský. Druhá polovina má smlouvy na dva roky, které se pravidelně prodlužují. „Ty smlouvy typicky bývají na dva roky a prodlužované opět na dva roky. Takže tam v podstatě stačí neprodloužit nájem,“ dodal radní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Vítězem ceny za architekturu je Administrativní budova ve Strančicích

Airbnb vyhání nájemníky z centra Prahy. Na Starém Městě je to každý pátý byt

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články