Zeman se obává, že žalobce Ištvan vaří z vody: „Pak by měl být z funkce odvolán“

Zeman se obává, že žalobce Ištvan vaří z vody: „Pak by měl být z funkce odvolán“Nové
Prezident Miloš Zeman u Jaromíra Soukupa Foto:

FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Domov

Zeman o Ištvanovi

Echo24

Prezident Miloš Zeman se pustil do šéfa Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Iva Ištvana. Příliš mu nevěří. Důvodem je razie na Úřadu vlády v roce 2013 i nedávný policejní zásah na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov prohlásil, že pokud Ištvan opětovně selže, měl by být odvolán. 

Miloš Zeman uvedl, že ho znepokojuje situace ohledně zásahu na ÚOHS dozorovaného Ivo Ištvanem. „V době, kdy pan Ištvan organizoval akci na úřadu vlády, tak jsem ho podpořil, protože jsem vycházel z údajů jeho tiskové konference, kde oznámil, že je na stopě obrovské chobotnice, která chapadly prorůstá do ekonomických i politických struktur. Tak jsem ho pozval na Hrad, dal jsem mu podporu a čekal co se bude dít. Byla z toho šílená ostuda. Žádnou chobotnici se nepodařilo odhalit,“ řekl Zeman, který se tím vrátil k legendární tiskové konferenci Ivo Ištvana a Roberta Šlachty v roce 2013 po razii na Úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu Petra Nečase.

„Panu Ištvanovi na základě této konkrétní zkušenosti nevěřím a dokud v celé té kauze nebude nějaký pravomocný rozsudek soudu, což asi vůbec nebude, tak mě to nezajímá a neberu to ani vážně,“ prohlásil prezident.

Zeman soudí, že se Ivo Ištvan chce nynějším zásahem na ÚOHS rehabilitovat za předchozí selhání. „Ale mám dojem, že to spíše bude druhé selhání. V takovém případě by bylo na místě, aby byl ze své funkce odvolán,“ řekl Zeman. 

Prezident také zmínil nedávný Ištvanův rozhovor, kde olomoucký vrchní státní zástupce o svých kauzách prohlásil, že nevnímá, ale koná. „Konání, kterému nepředchází vnímání, většinou skončí katastrofou, což příklad pana Ištvana názorně ukazuje,“ vyjádřil se prezident.

Policejní zásah

Policie začátkem března zasahovala na antimonopolním úřadu a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku mýtný systém provozuje, nikoho doposud neobvinila. Na razii dohlížel olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Server Novinky.cz tehdy napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. S oběma se kvůli mýtu scházel místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Podle deníku Právo Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřuje kromě mýtného tendru dalších nejméně 20 veřejných zakázek, u kterých má podezření z manipulace při rozhodování antimonopolního úřadu. Nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) otevřeným dopisem vyzvala vládu, aby iniciovala Rafajovo odvolání. Sněmovna řešila kauzu mýtného tendru ve středu. Podle opozice se však Jaroslav Faltýnek, který k bodu jako první vystoupil, zásadním odpovědím na dotazy opozičních poslanců vyhnul.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články