EK žaluje Rakousko u soudu za odlišné přídavky na děti cizinců. Opatření považuje za diskriminační
EVROPSKÝ SOUD
Evropská komise zažalovala Rakousko u Soudního dvora Evropské unie kvůli takzvané indexaci přídavků na děti pracujících cizinců. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí komise, podle které je opatření diskriminační a v rozporu s unijním právem. Na znevýhodnění při vyplácení rakouských přídavků na děti, které žijí ve své vlasti, si mimo jiné stěžují čeští pracovníci. Čeští europoslanci, kteří unijní exekutivu k rázné reakci přesvědčovali, žalobu uvítali.
Rakousko od 1. ledna 2019 snížilo přídavky na děti lidí z jiných zemí Evropské unie, kteří sice v Rakousku pracují, ale jejich potomci žijí ve vlasti. Na základě indexace přídavky odpovídají životním nákladům v zemích jejich původu. Výsledkem je především to, že pracovníci z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska dostávají na své děti žijící doma méně peněz, zatímco zaměstnanci z bohatších zemí naopak více.
Krácení dávek porušuje „platné předpisy o koordinaci sociálního zabezpečení a je diskriminační, neboť někteří dojíždějící zaměstnanci ze zemí EU, kteří v Rakousku přispívají v plném rozsahu k hospodářství, výdělečné činnosti i sociálnímu pojištění, dostávají nižší dávky než ti, jejichž děti v Rakousku žijí“, zdůvodnila EK své dnešní rozhodnutí.
Komise dále argumentuje, že indexace neplatí pro Rakušany, kteří pracují pro rakouského zaměstnavatele v cizině a jejichž děti tam s nimi žijí. Jejich postavení je přitom s cizinci pracujícími v Rakousku srovnatelné.
Kvůli podezření, že indexace je neslučitelná s unijním právem, zahájila komise řízení s Rakouskem v loňském roce.
Unijní soud se případem zabývá od konce letošního dubna, kdy se na něj obrátil s dotazem ohledně slučitelnosti s unijním právem finanční soud v Rakousku. Ten tak učinil na základě stížnosti české pendlerky, které krácení přídavků postihlo. Rakouský soud chce verdikt vynést až poté, co o případu rozhodne Soudní dvůr Evropské unie.
Rozhodnutí EK ocenili čeští europoslanci, kteří se na unijní exekutivu kvůli problému opakovaně obraceli.
„Jsem přesvědčena, že se jedná o diskriminaci a rozdělování osob na dvě kategorie. Rakouský zákon je jasný příklad toho, kdy se jedna země EU snaží omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. To je něco, co bychom neměli v moderní Evropě dopustit,“ uvedla členka frakce liberálů Martina Dlabajová, která se záležitosti dlouhodobě věnuje.
Spolu s ní se na komisi obrátil i její lidovecký kolega Tomáš Zdechovský, podle něhož vadí kromě Čechů rakouská diskriminace také Slovákům a dalším středoevropským národům. „Rakousko mělo dostatečný prostor, aby tuto situaci napravilo,“ podotkl místopředseda europarlamentního výboru pro zaměstnanost a sociální věci, do jehož kompetence v EP téma dětských přídavků spadá.
Vídeň na kontroverzní indexaci, kterou prosadila bývalá pravicová koalice lidovců a svobodných, nadále trvá. Současná lidovecká ministryně pro rodinu Christine Aschbacherová uvedla, že opatření je pro Rakousko „otázkou spravedlnosti“.
Za loňský rok Rakousko podle deníku Die Presse díky tomuto opatření ušetřilo zhruba 62 milionů eur (1,7 miliardy korun), zatímco předchozí pravicová vláda si od něj slibovala roční úsporu 114 milionů eur. Dalším důsledkem indexace podle Die Presse je, že z práce v Rakousku odešlo mnoho pečovatelek z východní části EU.
Čtěte také: Evropská komise zrušila rozhodnutí k dotacím pro Agrofert. Česko stáhne žalobu