Rada z Madridu: Odložte kravaty, ušetří se tím za klimatizaci, vyzval španělský premiér
ÚSPORA ENERGIÍ
Španělský premiér Pedro Sánchez vyzval vládní úředníky a zaměstnance v soukromém sektoru, aby po jeho vzoru odložili kravaty. Budou se tak podle něj cítit pohodlněji a ušetří se energie na klimatizaci, uvádí španělský server El País.
„Rád bych, abyste si všichni všimli, že nemám kravatu,“ řekl Sánchez na tiskové konferenci. „To znamená, že z energetického hlediska můžeme ušetřit všichni,“ dodal. Vzápětí ve vážnějším tónu oznámil, že vláda příští týden zavede mimořádná opatření ke zvýšení energetických úspor.
Echo24 nedávno informovalo o tom, že se ve Španělsku rozvířila debata o správném oblékání a pracovních podmínkách v letních teplotách. Nešlo přitom o klimatizaci, ale o případ zaměstnance madridských veřejných služeb, který zkolaboval v práci kvůli tomu, že byl nucen pracovat ve horku, které dosahovalo 40 stupňů ve stínu. Když k šedesátiletému muži dorazila záchranka, jeho tělesná teplota byla přes 41 stupňů.
Kritika od opozice
Jedním z klíčových argumentů aktivistů bylo to, že veřejné služby neposkytují svým zaměstnancům vhodné oblečení a nenabízejí možnost přestávek. Od tohoto incidentu došlo ke změnám, které například umožňují si pracovní dobu upravit tak, aby nemuseli lidé pracovat v těch nejhorších vedrech.
Sánchezův „kravatový“ návrh vyvolal odpor mezi politickými oponenty Sánchezových socialistů. Opoziční Lidová strana (PP) kategoricky odmítla podobná opatření a obvinila premiéra z pokrytectví kvůli tomu, že se nedávno před odletem na zahraniční cestu na Balkán přesunul z Madridu na nedaleké vojenské letiště v Torrejónu de Ardoz ve vrtulníku, místo aby použil úspornější a méně zbytečnou variantu.
Vysoké letní teploty zatěžují evropské energetické systémy a vyvolávají obavy ohledně snahy ušetřit více plynu pro případ, že by Rusko přistoupilo k dalšímu zmenšení dodávek plynu. Ruský plynárenský gigant Gazprom kontrolovaný Moskvou od středy snížil dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro transport ruského plynu do EU, na pouhých 20 procent kapacity potrubí. Argumentuje přitom problémy s turbínami. Unie, která zavedla sérii protiruských sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině, opakovaně obvinila Rusko, že se uchyluje k energetickému vydírání.