KSČM letos neoslaví 1. máj na výstavišti, Svobodní donesou prezidentovi účtenku

První máj

KSČM letos neoslaví 1. máj na výstavišti, Svobodní donesou prezidentovi účtenkuNOVÉ
Loňská oslava Svátku v práce v podání KSČM na holešovickém výstavišti Foto:

Foto: Jan Hrdlička

1
Domov

Vojtěch Drbohlav

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) nebude po dlouhých letech slavit první máj na holešovickém výstavišti v Praze, nýbrž na Náměstí Jiřího z Poděbrad. „Důvodem jsou stavební práce, které na výstavišti probíhají,“ řekla deníku Echo24 mluvčí KSČM Helena Grofová. Setkání s voliči plánují tři týdny před evropskými volbami také další politické strany. ODS bude tradičně na pražském Petříně, ČSSD plánuje slavit v Lidovém domě a Svobodní se chystají v rámci 15. výročí vstupu ČR do EU donést na Pražský hrad prezidentu Zemanovi „účtenku za členství v EU“.

Některé politické strany plánují 1. května setkání se svými voliči, a to zejména v Praze. Pozměnit svůj program byli letos nuceni komunisté, kteří tentokrát nebudou oslovovat voliče na tradičním místě na holešovickém výstavišti, ale přesunou se na Náměstí Jiřího z Poděbrad. „Na výstavišti probíhá stavební rekonstrukce, proto budeme na Náměstí Jiřího z Poděbrad,“ řekla deníku Echo24 mluvčí KSČM Helena Grofová.

Strana podle ní využije oslavu svátku mimo jiné k představení kandidátů, kteří jdou do voleb do Evropského parlamentu (EP). „Program bude plus mínus podobný jako v minulých letech. Budou tam představeni někteří kandidáti do evropských voleb a před polednem vystoupí se svým programem poslanec Jiří Dolejš,“ dodala Helena Grofová. Zda vystoupí i další řečníci, strana nekonkretizovala. Minulý rok byla hlavní tváří na pódiu tehdejší kandidátka na primátorku Marta Semelová. „Aby i Praha zrudla jak májové třešně,“ prohlásila před rokem mimo jiné předsedkyně pražské KSČM.

Tradičně na pražském Petříně oslaví první máj občanští demokraté, kteří akci pojmenovali „Vzhůru na Petřín – Jsme srdcem Evropy“. Kromě programu pro děti a hudebního vystoupení Petra Soviče a Gramofonu by se u horní stanice lanovky na Petřín měli představit někteří politici ODS včetně lídra kandidátky do EP Jana Zahradila. Jen den poté pak ODS oficiálně zahájí volební kampaň. Stane se tak ve středu ve 21 hodin v pražském Bastionu.

Akci pro své příznivce pořádá také ČSSD, a to ve svém sídle v Praze. V Lidovém domě přivítá voliče mimo jiné předseda strany Jan Hamáček, zazpívat má Václav Neckář se skupinou Bacily.

Svobodní se rozhodli 1. květen pojmout ve vztahu ČR k EU. Právě začátkem května 2004, tedy před 15 lety, totiž naše země vstoupila do EU, již Svobodní často kritizují. Se svými příznivci se strana sejde po obědě na Náměstí Republiky v Praze, kde má v plánu „spočítat, kolik ČR stál vstup do EU“. Účtenku za vstup do EU se následně Svobodní chystají hromadně odnést na Pražský hrad prezidentu Miloši Zemanovi. Účastnit se má lídr Svobodných do evropských voleb Vítek Jedlička nebo předseda strany Tomáš Pajonk.

Jak v sobotu zjistil deník Echo24, představitelé Svobodných nepředají účtenku přímo prezidentu Miloši Zemanovi, ale jeho mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi, a to už o den dřív před plánovanou akcí. „Byl jsem informován, že materiál mi bude předán 30. dubna v pravé poledne na Pražském hradě,“ sdělil deníku Echo24 Jiří Ovčáček.

Čtěte také: OBRAZEM: „Aby i Praha zrudla jak májové třešně,“ hřímala na Výstavišti Semelová