Masové šílenství. Po lidech se žádá, aby souhlasili s něčím, čemu nelze věřit
ECHOPRIME
„Podivný na skepsi současného světa je především jeho nevědomý dogmatismus.“ G. K. Chesterton
Naše doba propadá masovému šílenství. Vypjaté projevy znechucení na veřejnosti i v soukromí se opakují, lidé jako v horečce reagují stádně a potřebují si nepřetržitě vulgárně ulevovat. Každodenní zprávy nám předkládají důsledky takového chování, ale příčiny nám unikají.
V anglosféře se často uvádí zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo brexit, jenž také šokoval humanitní vzdělance. Avšak pod povrchem politických událostí se skrývají dlouhodobé společenské proměny. Něco se pokazilo a měli bychom se zamyslet nad hlubšími příčinami.
Je dost tristní, že si málokdo připouští neutěšenou skutečnost, že se už nejméně čtvrt století nacházíme ve vyprázdněném období. Tak dlouho jsme své slavné příběhy popírali a napadali, až se staly neudržitelné. Během 19. století se zhroutilo náboženské vysvětlení lidské existence, aby pak ve století dvacátém padly i jeho zástupné politické ideologie a nastoupila éra postmodernismu, jež podezírá každé velkolepé pojetí života. Jak si ale pamatujeme od školních lavic, příroda nesnáší prázdno a do postmoderního vakua samovolně pronikl nový výklad.
Bylo zcela nevyhnutelné, aby někdo na opuštěném hřišti rozehrál svou hru. Občané zbohatlého Západu se přece nemohli stát prvními v dějinách bez vysvětlení své činnosti, smyslu a účelu života. Slavným příběhům minulosti jistě mnohé chybělo, poskytovaly ale smysl a účel. Odpověď na otázku, co si počít se svým životem, kromě úsilí zbohatnout a dopřát si co nejvíc zábavy, se musela objevit.
Vynořila se z divokých slovních bitek a kampaní. Je ale marné pátrat po ní v neustálém boji všech proti všem. Překotné tempo vývoje způsobilo několik globálních firem, zejména Google, Twitter a Facebook, jež získaly moc určovat lidem, co mají znát, o čem přemýšlet a mluvit. Prudký rozvoj techniky nás někdy dopaluje a může se zdát, že se válčí chaoticky a bez cíle, ve skutečnosti bitevní vřava prozrazuje záměr a cíl – úsilí založit novou metafyziku, nové politické náboženství.
Celý esej z knihy Douglase Murrayho The Madness of Crowds: Gender, Race and Identity najdete v Týdeníku Echo, nebo na webu EchoPrime.