VIDEO: Zeman jmenoval Babišovu vládu. Do měsíce musí získat důvěru

NOVÁ VLÁDA

VIDEO: Zeman jmenoval Babišovu vládu. Do měsíce musí získat důvěruAKTUALIZOVÁNO
Nová Babišova vláda Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

20
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenoval novou vládu, kterou sestavil vítěz voleb, šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jak chce pro menšinovou vládu hledat podporu, zatím není jasné, žádná z dalších sněmovních stran ji podpořit nechce. Babiš ale už dříve avizoval, že vláda začne „makat“ i bez důvěry. Následně uvedl sedm nových ministrů do funkcí, zbylé čtyři doprovodí na ministerstva s ohledem na evropský summit v Bruselu až příští týden.

Babiš zatím nemá ve Sněmovně domluvenou podporu. Po vyjednáváních se stranami chce požádat poslance o důvěru 10. ledna. Zeman znovu potvrdil, že Babiše v případě neúspěchu kabinetu v dolní komoře jmenuje premiérem i podruhé a dá mu delší čas na vyjednávání.

Do funkcí premiér uvedl někdejšího ministra obrany Martina Stropnického a bývalou ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, oba dostali na starosti nový úřad. Šlechtová převzala obranu, Stropnický se bude starat o diplomacii a stal se i druhým místopředsedou vlády. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, zdravotnictví Adam Vojtěch a finance Alena Schillerová. Ministerstvo práce a sociálních věcí povede Jaroslava Němcová.

Jmenování a uvádění ministrů do funkcí jsme sledovali on-line zde.

Ministři při vystoupeních před novináři na svých úřadech obecně popsali prvořadé cíle a vesměs uváděli, že nechystají žádná personální zemětřesení. Jejich předchůdci se těchto krátkých tiskových konferencí neúčastnili. Po uvedení Šlechtové na obranu Babiš řekl, že Česko by mohlo perspektivně poslat vojenskou jednotku do Libye na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci.

Ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, ministra školství Roberta Plagu, ministra kultury Ilju Šmída a ministra zemědělství Jiřího Milka uvede Babiš do funkcí v pondělí. Na stejných pozicích pokračují v nové vládě ministr životního prostředí a první vicepremiér Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Ceremonii proto nepodstoupí.

Kabinet zatím jmenoval nového vedoucího Úřadu vlády, dosavadního ředitele analytického odboru prezidentské kanceláře Radka Augustina, a svou mluvčí, kterou se stala někdejší redaktorka České televize Barbora Peterová. Vláda také dala Babišovi mandát pro nadcházející evropský summit, na který odletí ve čtvrtek ráno.

 

Prezident Miloš Zeman poblahopřál premiérovi Andreji Babišovi k sestavení nové vlády. „Nenechte se ničím otrávit,“ řekla hlava státu během slavnostního jmenování Babišovi. Z ministerstva pro místní rozvoj by Zeman rád měl ministerstvo pro veřejné investování.

Odkaz na fotogalerii najdete zde

Babiš jasně vzkázal ostatním stranám, že může začít činit i velmi významné kroky – například změny ve státních podnicích – i bez jejich požehnání. Důvěru přitom Babišově menšinové pláně nechce zatím vyjádřit nikdo. ODS, TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN) už před volbami avizovali, že šéfa hnutí ANO nepodpoří. Bývalý koaliční partner Babiše KDU-ČSL zase odmítá dát důvěru vládě, v níž je obviněný člověk. ČSSD označuje Babišovu vládu za „partyzánskou“ kvůli tomu, že nevznikla z žádné koaliční dohody a nemá ve sněmovně zajištěných potřebných 101 hlasů. Piráti dokonce uvádí sedm důvodů, proč ji nemohou podpořit.

Pro Babišovu vládu nechce zvednout ruku ani SPD Tomia Okamury. Hnutí, ve kterém našel Babiš spojence při hlasování o funkcích ve sněmovně, nyní nechce jeho vládu podpořit. Okamura se totiž od začátku nechal slyšet, že on by v nové vládě sedět chtěl. Jenže to si zase nepřál Babiš. Teď hrozí, že v důležitém hlasování o důvěře Babiše šéf SPD nepodrží. Velkou neznámou zatím zůstávají komunisté. Jen jejich podpora by ale nestačila.

Babiš se ještě bude snažit strany přesvědčit. V příštím týdnu by měla proběhnout série schůzek hnutí ANO se zástupci ostatních stran.

Kdo je v nové vládě

Dan Ťok – ministr dopravy
Richard Brabec – ministr životního prostředí
Robert Pelikán – ministr spravedlnosti
Karla Šlechtová – ministryně obrany
Martin Stropnický – ministr zahraničí
Lubomír Metnar – ministr vnitra
Tomáš Hüner – ministr průmyslu
Jaroslava Němcová – ministryně práce a sociálních věcí
Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví
Alena Schillerová – ministryně financí
Robert Plaga – ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Ilja Šmíd – ministr kultury
Jiří Milek – ministr zemědělství
Klára Dostálová – ministryně pro místní rozvoj

Kabinet chce vytvořit i funkce zmocněnce pro sport, jímž by se měl stát poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, a pro IT, kterou by měl vést generální ředitel Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS) při ministerstvu financí Vladimír Dzurilla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zeman vyslechl budoucí ministry. Babišovu vládu jmenuje ve středu

Staronový poslanecký úkol. Rozhodnout o Babišovi s Faltýnkem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články