Verdikt už znám, mám informace ze senátu, řekl Rath

Kauza Rath

Verdikt  už znám, mám informace ze senátu, řekl RathNOVÉ
Bývalý poslanec David Rath Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

David Rath tvrdí, že už zná svůj verdikt, Krajský soud v Praze přitom vynese rozsudek až ve středu. Stane se tak podruhé v kauze bývalého poslance obžalovaného z ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků vynese až ve středu. Bude to téměř tři roky poté, kdy Ratha potrestal 8,5 lety vězení. Rozsudek později zrušil Vrchní soud v Praze. Rath vinu odmítá.

Vedle bývalého politika sociální demokracie v kauze figuruje dalších deset obžalovaných. Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům, stěžejním důkazům obžaloby. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Případ se tak dostal zpátky ke krajskému soudu.

Rath v pátek řekl, že na vyhlášení rozsudku zřejmě přijde. „Zatím s tím počítám, ale ještě to proberu se svými obhájci. Na druhou stranu je mi výsledek znám,“ uvedl. Předseda trestního senátu Robert Pacovský mu totiž prý dával v průběhu líčení najevo, že rozhodne stejně jako poprvé. „Druhá věc je, že mám nějaké své zprávy z okruhu senátu, takže tím to mám potvrzeno, že on se chce držet původního zrušeného rozsudku,“ doplnil Rath.

„Vím, jak rozsudek vypadá.“

„Vy taky svoje zdroje neříkáte, pro ty lidi by to byl skandál. Máte tam přísedící, máte tam soudce, ti mají nějaké známé, příbuzné, s nimiž různě hovoří. Při znalosti původního rozsudku a při informacích přímo ze senátu ale vím, jak ten rozsudek vypadá,“ uvedl Rath pro Český rozhlas. Krajský soud v Praze Rathovy výroky komentovat nechtěl. 

Podle jeho názoru by měl krajský soud respektovat rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který označil odposlechy použité v kauze za nezákonné. Nejvyšší soud však loni v červnu uvedl, že vrchní soud porušil zákon ve prospěch obžalovaných a rozhodl, že výsledky odposlechů jsou použitelné jako důkazy. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu se nemá vůbec týkat této kauzy,“ uvedl Rath.

Odvolal se na rozhodnutí Ústavního soudu v jiných případech, kde podle něj konstatoval, že rozhodnutí Nejvyššího soudu v živých kauzách nemůže mít vliv na jejich výsledek. „Tady se všichni, kterým se to nehodí, tváří, že nic takového neexistuje, což je samozřejmě hodně zvláštní a myslím si, že dávají ústavě docela na frak,“ dodal Rath.

Státní zástupce Petr Jirát v závěrečné řeči na konci března navrhl, aby byl Rath za příjímání úplatků odsouzen na osm až devět let do vězení. Navrhuje také, aby bývalému politikovi propadl veškerý majetek. Stejný trest navrhl Kateřině Kottové a jejímu manželu Petrovi, které považuje za hlavní organizátory manipulování krajských veřejných zakázek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Žalobce Jirát kritizoval Ratha za obstrukce. Omlouvat se mu nemusí, rozhodl soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články