Jsme nejblíže ke katastrofě v historii. Dělí nás od ní jen 100 sekund
Hodiny Posledního soudu
Vědci zveřejnili každoroční hodiny Posledního soudu, které symbolicky reprezentují odpočet k možné globální katastrofě. Letos jsou na historickém minimu – 100 sekundách. Představeny byly na tiskové konferenci časopisu Bulletin of the Atomic Scientists.
Zatímco dříve šlo o minuty, letos je katastrofa už jen v řádech sekund. Za největší hrozby považují vědci nukleární válku, změnu klimatu a šíření dezinformací. Na konferenci kritizovali Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody, odstoupení Íránu od jaderné dohody a neshody v OSN. Jako problém vidí oslabení mechanismů spolupráce, které by mohly v této situaci pomoci.
Bývalý guvernér Kalifornie Jerry Brown varoval: „Nebezpečná rivalita a nepřátelství mezi supervelmocemi zvyšuje pravděpodobnost jaderné chyby. Změna klimatu jen krizi komplikuje. Jestli je někdy čas se probudit, tak je to teď. “
Doposud nejblíže byla ručička dvě minuty do půlnoci, a to v letech 1953, 2018 a 2019. K tomu, aby se ručička v budoucnu oddálila, je toho dle vědců nutno udělat hned několik. USA a Rusko se budou muset vrátit k jednání o obnovení Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, Blízký východ omezit šíření jaderných zbraní a všechny státy začít dodržovat Pařížskou dohodu a bojovat všemi prostředky proti dezinformacím.
Hodiny Posledního soudu jsou zveřejňovány od roku 1947 a jedná se o varování, nakolik je lidstvo blízko k sebezničení. Původně ukazovaly jen pravděpodobnost jaderného konfliktu, dnes berou v potaz i klimatické změny a nový vývoj v oblasti vědy. O umístění ručiček rozhoduje výbor vědců, mezi kterými je třináct nositelů Nobelovy ceny.
Čtěte dále: Čína má strach z šíření viru, uzavřela 11milionové město, lidé vykoupili obchody