Homofob roku za výrok o homosexuálech a dětech? Šéf parlamentu si pro cenu přišel

Homofob roku za výrok o homosexuálech a dětech? Šéf parlamentu si pro cenu přišelNOVÉ
Andrej Danko Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

anticena pro šéfa Národní rady

pk Echo24

Pokud se někdo rozhodne pro homosexuální svazek, nemůže mít právo vychovávat děti. Tímto výrokem popudil předseda slovenského parlamentu Andrej Danko skupinu slovenských aktivistů, kteří ho zařadili do svého hlasování o cenu Homofob roku. Tu s více než deseti tisíci hlasy vyhrál, a nejen to. Předseda Národní rady si v pátek anticenu osobně převzal. To se za šest let pořádání ankety, organizované slovenským Institutem lidských práv, stalo poprvé. Informaci přinesly slovenské servery.

Danko organizátory pozval do budovy Národní rady, kde s nimi kromě převzetí ceny celou záležitost prodiskutoval. Na následné tiskové konferenci uvedl, že svůj výrok považuje za vytržení z kontextu. „Respektuji každého. Dnes jsem přijal argumentaci, že jsou to lidé, kteří si nevybírají svoji orientaci,“ řekl Andrej Danko, který je zároveň předsedou koaliční Slovenské národní strany. Dodal však, že je v pozici veřejného činitele zodpovědný za legislativní postupy a zákony. „Proto si nemůžu dovolit na základě emocí některé argumenty přijmout a dostat je do zákonů,“ dodal.

Cenu politik dostal za výrok, kterým podle organizátorů akce zpochybnil to, že sexuální orientace každého člověka je vrozená. „Pokud se někdo na základě sexuální orientace vzdá práva na reprodukci, vzdal se toho, co mu dali příroda a bůh. Protože když se někdo rozhodne pro homosexuální svazek, tak nemůže mít právo vychovávat děti,“ řekl předseda slovenského parlamentu.

Organizátoři ankety ocenili přístup Andreje Danka, s jakým před několika dny přijal informaci, že letošní hlasování vyhrál. Dosud se s nimi totiž žádný s laureátů osobně nepotkal. Kromě diplomu za vítězství v anketě politikovi věnovali příručku pro studenty středních škol. „S diplomem jsme mu předali i tuto brožurku, kde najde odpovědi na nejčastější mýty o LGBT lidech,“ uvedla na tiskové konferenci Alena Krempaská, která cenu předávala.

Andrej Lúčny z Institutu pro lidská práva připustil, že Dankův výrok není mezi nominovanými tím nejhorším. „Do této ankety byly nominované i mnohem horší výroky,“ uvedl. Dodal, že vítězství Danka považuje za důležité proto, že ukazuje, jak často se při posuzování lidské sexuality vychází z nevědeckých argumentů. Kromě Danka Slováci mohli hlasovat pro další politiky – poslance Borise Kollára a Ľubomíra Galka a europoslance Branislava Škripka. Mimo politiku vzbudilo pozornost vyjádření kněze Mariána Kuffy.

Debata o přijetí zákonů o registrovaném partnerství a právech sexuálních menšin probíhá na Slovensku dlouhodobě. Země patří společně s Bulharskem, Lotyšskem, Litvou, Polskem a Rumunskem mezi státy, jejichž zákony tuto formu svazků partnerům stejného pohlaví neumožňují. V roce 2014 Slováci přidali do své ústavy článek ustavující, že manželství je svazkem muže a ženy. O rok později hlasovali v referendu o možných adopcích dětí páry stejného pohlaví, to však nebylo kvůli nízké účasti platné. Pro zmírnění zákonů se opakovaně vyjádřili někteří politici. Prezident Andrej Kiska na konci roku 2017 uvedl, že by Slovensko mělo odstranit největší administrativní překážky, s nimiž se lidé v běžném životě potýkají.

Danko při přebírání ceny zdůraznil, že nadále trvá jeho odmítavý postoj k registrovanému partnerství, který bude zastávat i ve všech nadcházejících hlasováních v parlamentu. „Když dáte legislativně registrované partnerství a manželské svazky na stejnou úroveň, registrovaní partneři budou požadovat stejná práva, jaká mají manželé, a tady se dostáváme k vážnému problému adopce dětí,“ citoval předsedu parlamentu deník Pravda.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Andej Babiš přijel na XVI. všesokolský slet a byl vypískán