Policie navrhla poslat Babiše a všechny stíhané v kauze Čapí hnízdo před soud
Kauza Čapí hnízdo
Policie navrhla poslat před soud premiéra Andreje Babiše (ANO) a další stíhané včetně členů jeho rodiny v kauze Čapí hnízdo. Výjimkou je Babišův syn Andrej, který je stíhán samostatně. Deníku Echo24 to potvrdil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Vyšetřování ostře sledované kauzy tak definitivně skončilo a spis byl spolu s návrhem policie předložen státnímu zástupci. Ten v příštích týdnech rozhodne, co dál. Babiš krok policie označil za organizovaný komplot.
„Spis byl předán státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby všech, kteří v kauze figurovali,“ řekl Cimbala deníku Echo24. Návrh policie se týká premiéra Babiše a dalších obviněných, nezahrnuje naopak premiérova syna, který je stíhán samostatně.
Babiš obratem kritizoval práci policie, kterou označil za komplot. Aktuální krok policie prý potvrzuje, že Čapí hnízdo je politická kauza. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedl Babiš. „Je to spis, který se vysílá on-line,“ podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.
Babišův koaliční partner ČSSD zatím avizuje, že vyčká rozhodnutí státního zástupce. „Že se kauza pana premiéra bude vyvíjet jsme věděli, a počítáme i s tím, že to může být negativním směrem. V tuto chvíli ale musíme počkat, jak se k celé věci postaví státní zástupce. Do té doby nebudu předjímat, co bude dál,“ reagoval na krok policie ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.
Koaliční smlouva na možnost vývoje Babišovy kauzy směrem k soudu nicméně myslí. Stojí v ní, že „v případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti.“
Šaroch rozhodne v řádu týdnů
Spis nyní prostuduje státní zástupce Jaroslav Šaroch a rozhodne, zda pošle Babiše a další k soudu. Mluvčí Cimbala nechtěl odhadovat, kdy Šaroch rozhodne, mluví ale o týdnech. Šaroch totiž policejní spis zná, případ od začátku dozoruje. To napovídá tomu, že na jeho rozhodnutí se nebude čekat příliš dlouho.
Návrh policie na obžalobu se kromě Babiše týká i jeho rodiny. Obvinění jsou nyní i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.
Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.
V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.
2006 – Začala přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil současnému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
Prosinec 2007 – ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov. ZZN AGRO Pelhřimov se později přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo. Akcie firmy získali Andrej Babiš mladší, jeho sestra a partnerka Babiše staršího (nynější manželka) Monika. V únoru 2008 se dalším spolumajitelem stal Martin Herodes, bratr Moniky Babišové.
Srpen 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.
Září 2008 – Za akcie Farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, podle serveru iROZHLAS.cz to byl dar dětem a partnerce.
Červen 2010 – Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.
Září 2010 – Udělením dotace Čapímu hnízdu se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.
Únor 2011 – Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, v roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna.
Říjen 2013 – Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného… Nevím, komu to patří.“ V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.
Listopad 2013 – Agrofert jako ručitel za úvěr přebral ztrátovou Farmu Čapí hnízdo.
Červen 2014 – Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
Prosinec 2015 – Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.
Březen 2016 – Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů. Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. Babiš ve Sněmovně řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Srpen 2017 – Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací, 6. září Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.
Říjen 2017 – Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu odmítli. Babiš proti obvinění podal stížnost. Hnutí ANO vyhrálo volby, se zvolením do Sněmovny získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. V kauze obvinila policie 11 lidí, mezi nimi i Babišovu manželku, dvě dospělé děti a švagra.
Listopad 2017 – Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka. Sněmovna je vydala 19. ledna 2018.
Prosinec 2017 – Bylo oznámeno, že OLAF uzavřel vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Výsledky byly postoupeny ČR, 4. ledna 2018 ministerstvo financí zveřejnilo tři odstavce závěrů, o několik dní později pak přinesly Hospodářské noviny na webu kompletní znění zprávy OLAF.
Leden 2018 – MF navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i Čapího hnízda, které pak MF samo vyňalo z evropského financování 29. ledna.
Květen 2018 – Státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí žalobce naopak zrušil. Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy vyzval firmu Imoba coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace, aby dotaci do 30 dnů vrátila. Později lhůtu prodloužil, Imoba dotaci vrátila koncem června.
Červen 2018 – Babiš poprvé vypovídal na policii jako obviněný. Policie vyslechla i další stíhané, Babišovu manželku Moniku a dceru Adrianu Bobekovou. Nevyslechla Babiše mladšího.
Listopad 2018 – Server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, ve které mu Andrej Babiš mladší řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Premiér to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný, trpí schizofrenií. Reportáž byla rozbuškou krize, která vyvrcholila loni 23. listopadu hlasováním o nedůvěře vládě, jež ale Babišův kabinet ustál.
Březen 2019 – Policie ukončila vyšetřování případu dotací pro Farmu Čapí hnízdo. Obvinění si nyní mohou prostudovat spis a navrhnout doplnění vyšetřování.