Britové razantně zpřísňují opatření. Miliony lidí budou mít zákaz se stýkat s lidmi mimo domácnost
BRITSKÁ OPATŘENÍ
Britská vláda ve čtvrtek oznámila omezení otvíracích hodin pro bary a restaurace, jakož i další opatření ve snaze zabrzdit šíření koronaviru v oblastech na severovýchodě Anglie. Podle zpravodajského webu BBC budou mít nově asi dva miliony obyvatel zakázáno stýkat se s lidmi z jiných domácností. Opatření přichází poté, co Británie ve středu znovu oznámila nejvyšší počet nových nákaz od konce jara.
Nové restrikce vstoupí v platnost s dnešní půlnocí a dotknou se sedmi vybraných oblastí zahrnujících i města Newcastle a Sunderland. Podniky v těchto zónách budou muset v nočních hodinách zůstat zavřené, restaurace a bary navíc budou mít povoleno obsluhovat pouze zákazníky usazené u stolů. S člověkem z jiné domácnosti bude moci pobývat ten, kde je součástí „podpůrné bubliny“ druhé osoby. Zmíněný mechanismus se v Británii vztahuje na dospělé žijící o samotě.
„Data nám říkají, že musíme jednat neprodleně,“ řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, když opatření oznamoval v dolní komoře parlamentu. Restrikce reagující na „znepokojivé míry infekcí“ označil za dočasné a za výsledek konzultací s lokálními činiteli.
Denní počty odhalených infekcí virem SARS-CoV-2 v Británii za poslední měsíc výrazně narostly a od minulého čtvrtka se několikrát dostaly nad 3000. Ve středu ohlášených 3991 případů bylo nejvyšším 24hodinovým součtem od 8. května.Ve čtvrtek úřady informovaly o 3395 nově nakažených. Podle Hancocka mají některé oblasti na severovýchodě Anglie za poslední týden přes 70 zjištěných nákaz na 100.000 obyvatel, v Sunderlandu je prý tento ukazatel aktuálně nad stovkou.
Britská vláda už tento týden kvůli nepříznivému vývoji zavedla „pravidlo šesti“, tedy plošný zákaz shromažďování více než šesti lidí. Zároveň se objevují signály o tom, že britský systém nezvládá zvýšenou poptávku po testech na koronavirus. Podle agentury AP přichází od lidí z celého Spojeného království stížnosti, že si není možné zarezervovat termín na odběr vzorku, případně pouze na odběrových místech daleko od bydliště.
Šéfka systému trasování pohybu infikovaných Dido Hardingová před parlamentním výborem řekla, že zájem o testování ze strany obyvatel je zhruba čtyřikrát vyšší, než je denní kapacita laboratoří. Zároveň ale podle ní až čtvrtina lidí, kteří na testy přijdou, nemá žádné příznaky onemocnění covid-19. Podle ní by lidé bez symptomů na odběry chodit neměli. Za poslední den v Británii provedli téměř 240.000 testů.
Předseda vlády Boris Johnson na kritiku ze strany opozice reagoval ujišťováním o „extrémně dobrém“ fungování testovacího systému a slíbil další zvyšování kapacity. V čerstvém rozhovoru s bulvárním deníkem The Sun však varoval, že mohou přijít i další plošné restrikce. Vláda prý nyní musí být tvrdá, aby se podařilo „ochránit Vánoce“.