Volby by nyní vyhrálo ANO před ODS. Lidovci a STAN pod hranicí, dostala by se ČSSD
PŘEDVOLEBNÍ PRŮZKUM
Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29 procent hlasů s náskokem před ODS, které by dalo hlas 16,1 procenta voličů. Na třetím místě by skončilo hnutí SPD s výsledkem 12,5 procenta hlasů. Uvádí to aktuální volební model agentury Median.
Průzkum nezahrnuje volební koalice z říjnových voleb. Do dolní komory by se dostali také Piráti, TOP 09 a na rozdíl od minulých voleb rovněž ČSSD. Naopak hnutí STAN a KDU-ČSL by v červnu zůstaly podle průzkumu pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.
Volební potenciál i jádro hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu posílily. Nárůst preferencí, jádra i potenciálu zaznamenala též Česká pirátská strana. Mírný nárůst zaznamenalo i SPD. Vysoký volební potenciál (13 %) si připsala Strana zelených. Její preference činí 1,8 %.
STAN po kauzách mimo dolní komoru
Jelikož se zisk TOP 09, STAN a KDU-ČSL pohybuje kolem pěti procent, nelze spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí či pod ní, upozornili autoři průzkumu. „S ohledem na nezakotvenost mnoha voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,“ dodali.
Výrazný propad zaznamenalo hnutí STAN, které čelilo korupčnímu případu kolem někdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. V červnu by Starostům a nezávislým dalo hlas 4,8 procenta voličů. Piráti, kteří s nimi kandidovali do sněmovny v koalici, by dostali 11,8 procenta hlasů. Z další volební koalice Spolu si podle průzkumu nejlépe vedla ODS, uspěla by z ní ještě TOP 09 se ziskem 5,2 procenta hlasů. Lidovcům by červnových 4,6 procenta hlasů na vstup do dolní komory nestačilo. Sociálním demokratům by dalo hlas 5,6 procenta voličů.
Dříve sněmovní KSČM dál ztrácí, v červnu by obdržela 2,8 procenta hlasů. Zisk hnutí Přísaha by byl ještě o 0,6 procentního bodu nižší. Trikoloru spolu se Svobodnými a Soukromníky by volilo 1,6 procenta lidí.
Zajímavostí je mimo jiné i to, že jen asi dvě pětiny voličů jsou podle průzkumu rozhodnuty jít volit a zároveň jsou si jisty svou volbou. Téměř jedna pětina sice uvedla, že se voleb účastnit bude, ale neví, jakou stranu by si zatím vybrala. Oproti minulému volebnímu modelu se výrazně zvýšil podíl respondentů, kteří si nejsou jistí ani účastí, ani volenou stranou, jde celkem o 36,7 %.