Stovka lidí protestovala před Pražským hradem proti výrokům Zemana o Romech
Protest Romů
Asi stovka lidí se v neděli v rámci akce Roma Pride 2018 sešla na Hradčanském náměstí v Praze. Protestovali proti výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů. Původně se chystali pochodovat na Staroměstské náměstí, kvůli nepříznivému počasí ale průvod zrušili. Program poté pokračoval v komunitním centru Žižkostel.
Na akci vystoupila řada řečníků. Zeman koncem září v Olomouckém kraji naznačil, že nezaměstnanými v jedné z obcí, kterou navštívil, jsou Romové. "Já sám mám odpracováno 31 let na šachtě (...), mě to uráží. Nikdo nemá právo, ani prezident, osočovat ty ostatní," řekl v neděli jeden z řečníků, bývalý horník Jozef Miker.
Ředitel spolku Khamoro Emil Voráč vyzýval ke vzájemné toleranci. "Neměli bychom odsuzovat žádný národ," řekl. Připomněl, že i Romové slaví sté výročí České republiky. "Buďme hrdí na to, čím jsme. Jsme Romové, buďme hrdými Romy, ale jsme také Češi," dodal.
Na akci vystoupil i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Ten přítomné žádal, aby podepsali manifest, který organizátoři přečetli s tím, že se ho během večera, kdy bude Zeman předávat státní vyznamenání, pokusí prezidentovi nebo prezidentské kanceláři doručit. Upozornil také, že nenávistná rétorika, která byla v minulosti vlastní spíše okrajovým stranám, se čím dál více přesouvá do mainstreamové politiky.
V manifestu Romové popisují svou situaci nejen v minulosti, ale i v současnosti. "Protiromská nenávist byla jedním z hlavních témat nedávných voleb v České republice - česká města zaplavily billboardy, požadující města bez parazitů, nepřizpůsobivých, slibující segregaci Romů do vesnice za městem, a podobně. Anticikanismus toho nejhrubšího zrna můžeme v České republice slyšet z úst vrcholových politiků, nebo prezidenta," uvádějí v prohlášení. "Přejeme si, aby druhé století české samostatnosti přineslo změnu, aby Romové a Češi našli společnou řeč a naučili se žít společně," píší také.
Doprovodný program Roma Pride se uskuteční v komunitním centru na náměstí Barikád. "Návštěvníci se mohou těšit například na tradiční romská jídla, přednášku o romské hudbě, projekci dokumentárních filmů s romskou tematikou, výstavu fotografií a také na koncert romských kapel," uvedli v minulosti organizátoři.
"Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení," prohlásil v září Zeman v obci Kojetín. Naznačil také, že pětiprocentní nezaměstnanost v Kojetíně tvoří právě Romové. Prezidentova slova následně kritizovalo v otevřeném dopise Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) a někteří politici. Podle ERRC je prezidentovo prohlášení zřejmým projevem nenávisti a rasismu, proti Zemanovým slovům se ohradila také organizace Romea.
V reakci na Zemanovy výroky Romové na facebooku zveřejnili stovky svých fotografií z pracovního prostředí. Zeman ale na svých výrocích trvá. Vyjádření Pražského hradu k nedělnímu protestu Romů deník Echo24 zjišťuje.