Salvador přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a uznal Čínu

Salvador uznal Čínu

Salvador přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a uznal ČínuNOVÉ
Vládní budova v San Salvadoru Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Středoamerický Salvador přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a oficiálně uznal Čínu. V televizním projevu to oznámil salvadorský prezident Sanchéz Cerén. Ostrovní Tchaj-wan, který pevninská Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, uznává 17 nezávislých států, většina z nich je z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří.

Ještě před projevem prezidenta Ceréna dnes Tchaj-wan informoval, že kvůli záměru Salvadoru přiklonit se na stranu Číny přerušuje se středoamerickou zemí diplomatické vztahy. Tchaj-pej zároveň kritizoval zahraniční politiku Číny, kterou označil za dolarovou diplomacii. Peking se totiž výměnou za příslib finanční pomoci a investic snaží přilákat ty státy, které dosud Tchaj-wan uznávají. Letos stejný krok jako Salvador učinily západoafrická Burkina Faso a karibská Dominikánská republika.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni. Česká republika diplomatické styky nemá navázány a kontakty s Tchaj-wanem rozvíjí na nevládní rovině.+

Čtěte také: Neznámý útočník v Drážďanech znásilnil Češku