Čím víc světýlek, tím víc Schillerová
ECHOPRIME
V posledním čísle roku 2020 by se slušelo ohlédnout se za rokem 2020 a bilancovat, až se z hlavy zakouří. Přehánět to nehodlám, konsenzus dnes existuje ve velice málo věcech, ale na tom, že ten rok byl strašný, se shodnou prakticky všichni. Někdy mám až trochu obavu, jestli ta superlativně negativní hodnocení nejsou důsledkem jisté omezenosti imaginace hodnotících. No nic. Svět sociálních sítí je hodně zrychlený, většinu toho, co jitřilo nervy uživatelů, nemá s větším odstupem význam připomínat. Ale nějaký vývoj by tu asi přece jenom byl.
Třeba Andrej Babiš byl ještě před několika měsíci považovaný téměř za génia komunikace na sociálních sítích - nebo přesněji za politika schopného důsledně plnit dobré rady svých údajně geniálních rádců, především Marka Prchala. Tenhle mýtus ovšem nepřečkal konfrontaci s realitou pandemie. Málokdo už dnes řeší premiérovo "čau, lidi", ať už v pozitivním smyslu, ani si z něj na sítích nestřílí, případně se nad premiérovými statusy nečílí jako nad příkladem zvlášť sofistikované manipulace. Skoro by se zdálo, že lidi to čau nějak přestává zajímat. Ukazuje se ale, že Andrej Babiš může mít velice zdatnou nástupkyni - pochopitelně je řeč o ministryni financí Aleně Schillerové. Jde na věc jinak než premiér, jehož facebooková persona je takový náš parťák, kamarád do deště, dalo by se říct, jemuž zároveň není nic lidského cizí, je ztělesněná legrace, když na to přijde, rád „zapaří“ a tak.
Celé ohlédnutí Ondřeje Štindla za uplynulým rokem si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěním Týdeníku ECHO. Objednat si ho můžete zde.