1 Nový prezident Arménie

Arménie má nového prezidenta, je jím bývalý premiér Sarkisjan

NOVÉ

Témata: ,

Novým arménským prezidentem byl dnes podle očekávání velkou většinou poslaneckých hlasů zvolen bývalý premiér a diplomat Armen Sarkisjan. Oznámil to jerevanský zpravodajský server Arminfo. Jeho kandidaturu podpořilo 90 ze 101 přítomných poslanců arménského parlamentu.

Sarkisjan se stal čtvrtým prezidentem nezávislé Arménie, ale prvním po přechodu země z prezidentského na parlamentní systém vládnutí. Jeho pravomoci budou spíš symbolické, protože rozhodující vliv bude mít v této jihokavkazské zemi napříště vzhledem k ústavním změnám premiér. Jím se stane dosavadní prezident Serž Sargsjan.

Přechod k parlamentnímu systému schválilo referendum v roce 2015. Opozice tvrdí, že ústavní manévr měl umožnit Sargsjanovi udržet se u moci, protože o další prezidentský mandát už usilovat nemohl. Sargsjan v roce 2014 přivedl zemi do celní unie s Ruskem a odmítl zvažované přidružení k Evropské unii.

Nový prezident Sarkisjan stál v letech 1996-1997 v čele vlády, působil jako diplomat a byl velvyslancem své země v několika západoevropských zemích. Podle jerevanských médií měl v letech 2002-2011 kromě arménského i britské občanství. Do nejvyšší ústavní funkce ho navrhla vládní Republikánská strana a její koaliční partner Dašnakcuťun, levicově nacionalistická formace. Funkce se pětašedesátiletý Sarkisjan ujme počátkem dubna, jeho mandát je sedmiletý.

Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v zemi vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský region osídlený Armény obsadily arménské jednotky a území se v polovině 90. let jednostranně odtrhlo od Ázerbájdžánu. Konflikt se navzdory mezinárodnímu úsilí dodnes nepodařilo urovnat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.