Ostnaté dráty, tisíce gardistů. Kapitol se chystá na projednávání ústavní žaloby na Trumpa
OPEVNĚNÝ KAPITOL
Areál amerického Kongresu je stále obehnán více než dva metry vysokým plotem s žiletkovým drátem, uvnitř ohraničené zóny hlídkují tisíce příslušníků národní gardy. Před úterním začátkem projednávání ústavní žaloby proti exprezidentovi Donaldu Trumpovi je jindy otevřené srdce vlády Spojených států spíše pevností, píše v reportáži agentura Reuters. Kdy bude Kapitol opět jako dřív, není jasné.
V minulých letech nevídaná bezpečnostní opatření byla zavedena v reakci na události 6. ledna, kdy dav Trumpových příznivců vtrhl do budovy Kongresu a přerušil projednávání výsledků prezidentských voleb. Policejní sbor Kapitolu, který má kolem 2000 členů, nedokázal vpád zastavit a jeho vedení pak čelilo vlně kritiky. Nepokoje si vyžádaly pět mrtvých, desítky policistů utrpěly zranění.
Následovalo vztyčení plotu a povolání více než 20.000 gardistů, z nichž část byla po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena z Washingtonu stažena. Nová šéfka policie Kapitolu vyzvala zákonodárce, aby umožnili posílení jejího sboru, a apelovala na vylepšení "infrastruktury fyzické bezpečnosti". Ta má podle ní zahrnovat i trvalé oplocení.
Zatím se s mimořádnými opatřeními počítá nejméně do konce senátního procesu s exprezidentem Trumpem, uvedla policejní mluvčí Eva Maleckiová. Projednávání ústavní žaloby spojené s nepokoji ze 6. ledna je na programu od úterka až do neděle a může se protáhnout i do příštího týdne.
D.C. has truly become a police state.
— Frank Luntz (@FrankLuntz) February 6, 2021
Parents,, don’t take your kids to Washington until the fences and barbed wire come down.. I don’t want them to see what our nation’s capital has become.
Even Moscow and Beijing don’t look like this. pic.twitter.com/s8rHxo0tvT
"Aktuální bezpečnostní pozice ministerstva nadále vyžaduje, abychom udržovali vysokou úroveň připravenosti na nadcházející senátní proces k impeachmentu a pokračující hrozby směřující proti Kongresu," řekla Maleckiová. Odkazovala při tom nejspíše na výstrahu ministerstva vnitřní bezpečnosti z 27. ledna, která varovala před možností útoků "násilných extremistů" nespokojených s vyústěním podzimních voleb.
Při Bidenově inauguraci se obavy z nových násilností nenaplnily a pořádkové síly v centru Washingtonu nakonec nečelily významnějším incidentům. Pakliže se i projednávání ústavní žaloby obejde bez větších problémů, lze očekávat tlak na přehodnocení současných opatření, která jsou pro mnohé těžko stravitelná.
"DC (washingtonský federální okrsek District of Columbia) se vskutku stal policejním státem. Rodiče, neberte své děti do Washingtonu, dokud ploty a ostnatý drát nezmizí. Nechci, aby viděly, co se s hlavním městem naší země stalo," uvedl o víkendu dlouholetý politický analytik Frank Luntz.
"Rozhodně musíme náš Kapitol chránit," řekl Reuters Peter Newsham, který až do ledna šéfoval washingtonské policii. "Ale nezdá se mi, že to je způsob, jak bychom coby Spojené státy chtěli vypadat," dodal.