Policie řeší znásilnění feministek na Klinice. Totožnost obětí ale nezná, neozvaly se
Znásilnění na Klinice
Policie ČR od začátku června řeší údajné znásilnění v Autonomním sociálním centru Klinika v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Oběťmi měly být dvě členky feministické komunity, ty se ovšem dosud policii neozvaly, potvrdila policie redakci Echo24. Na případ upozornil kolektiv SdruŽeny otevřeným dopisem.
Pražští kriminalisté tak pro tuto chvíli neznají totožnost žen, které byly údajně znásilněny transgender aktivistou Jiřím F., který však vystupuje jako Marie F. „Oběti tohoto případu se nám doposud neozvaly k výslechu,“ potvrdil redakci Echo24 policejní mluvčí Jan Daněk.
Policie na svých stránkách vyzvala obě poškozené ženy, aby kontaktovaly kriminalisty a upřesnily, co přesně se stalo v Autonomním sociálním centru Klinika. „Kriminalisté zatím vyslechli prověřovanou osobu,“ dodal Daněk. V souvislosti s tímto případem policie zatím nikoho nestíhá.
Marie F. se již dříve vyjádřila k obvinění ze znásilnění dvou žen. „Z chvil, kdy se popisované situace měly odehrát, si vzhledem k silné intoxikaci alkoholem nic nepamatuji, nemohu se k nim konkrétně žádným způsobem vztáhnout,“ uvedla Feryna ve veřejném stanovisku na svém blogu. Dále napsala, že alkoholem zaháněla sílící úzkostné a depresivní vztahy. Současně dodává, že je jí líto, kam se celá situace dostala, a že je ochotná se s poškozenými setkat.
Kauza se dočkala i reakce ze strany starosty městské části Praha 3 Alexandra Bellu (ODS). „Podal jsem trestní oznámení na transgender aktivistu Jiřího F., známého též jako Marie F., který dle otevřeného dopisu kolektivů SdruŽeny a Prázdné trůny znásilnil u nás na Praze 3 v nelegálně okupovaném objektu tzv. Kliniky dvě ženy,” uvedl místostarosta Bellu. Bellu své rozhodnutí obhajuje tím, že považoval za svou občanskou povinnost učinit krok za znásilněné ženy.
Spor rozpoutal otevřený dopis kolektivu SdruŽeny, ve kterém se mluvilo o znásilnění dvou feministek ze strany Marie F. „Znásilnila jednu z autorek tohoto dopisu. Zpočátku jí tvrdila, že si nic nepamatuje a popírala vinu, později připustila, že skutek spáchala. Pokoušela se vše ututlat a vyhýbala se konfrontaci. K tomu používala i citové vydírání a výhrůžky sebevraždou,“ stojí v otevřeném dopise. Dalšího znásilnění feministky se podle autorek dopisu Marie F. údajně dopustila už před tímto případem.