Lékaři se chystají na e-recepty. Končí výjimka, vydávat je budou povinně

změna administrativy u lékařů

Lékaři se chystají na e-recepty. Končí výjimka, vydávat je budou povinněNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Další administrativní povinnost začala od nového roku platit pro české lékaře – bez výjimky museli začít používat e-recept. Novinku platnou od ledna 2018 používala velká část lékařů už od začátku minulého roku, 5 až 15 procent všech receptů bylo však nadále vydáváno pouze v papírové podobě. Od ledna ale hrozí lékařům v případě nevyužití systému až dvoumilionová pokuta. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však obavy mírní - případné nedostatky budou podle něj řešeny nejprve domluvou, snížit se má i maximální výše pokut. 

Možnost vyhnout se používání elektronického systému loni lékařům dala výjimka ministerstva, které Státní úřad pro kontrolu léčiv instruoval, že prozatím nemá dávat pokuty. Od ledna 2019 ale musí lékaři recepty vydávat elektronicky - výjimkou jsou nenadálé události či technické problémy, jako je například výpadek elektřiny či internetu. 

Zavedení e-receptu je dlouhodobě kritizováno právě některými lékaři, kteří se bojí především neúnosné byrokratické zátěže. Kvůli ní by mohli zejména starší lékaři s prací skončit. Podle ministerstva zdravotnictví však obavy na místě nejsou - za minulý rok se do systému zapojila většina lékařů, obavy o problémy s elektronizací se tak podle úředníků nepotvrdily. „Nevidíme rozdíly mezi mladší a starší generací. Neplatí teze, že starší lékaři neumí používat počítač, my to tak nevidíme,“ uvedl ministr Adam Vojtěch v České televizi s tím, že systém chválí jak odborníci, tak laická veřejnost.

Nižší sankce za nedodržení?

Podle ministra zdravotnictví se lékaři nemusí bát ani změn, které nově začali platit od ledna 2019. "Sankce nadejdou, pokud bude někdo systematicky ignorovat zákonnou povinnost, ne že nepředepíše jeden elektronický recept," uvedl v prosinci ministr Adam Vojtěch v České televizi. SÚKL by měl podle ministra dostat instrukce, aby problémy, vzniklé nedodržováním zákona, řešil nejprve domluvou či konzultací s daným lékařem. „Pokud to někdo bude systematicky odmítat, tak by to bylo se sankcí, ale ne s maximální,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Maximální sankce by měla snížit novela zákona o léčivech, ministr Adam Vojtěch v minulosti mluvil o snížení maximální možné sankce z dvou milionů na 300 tisíc, příslušnou novelu však poslanci zatím neprojednali. "Od 1. ledna 2019 nenastane žádná represe. Nikdo se nemusí obávat, že by za nepředepsání jednoho e-receptu dostal maximální sankci. Ty nastanou jen v případě systematického ignorování zákonné povinnosti," řekla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová ČTK.

Součástí bude lékový záznam

Zavedení elektronického receptu je prvním prvkem elektronizace zdravotnictví, kterou chce ministerstvo postupně uvést do provozu. Jeho součástí bude i tzv. lékový záznam. Ten by měl zamezit předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky, ale i jejich duplicitnímu předepisování. Lékový záznam je již nyní dostupný pacientům, kteří si o přístupové údaje mohou zažádat například na pobočkách CzechPointu, přístup je možné získat i prostřednictvím elektronického občanského průkazu.

Lékařům měl být k dispozici od začátku roku 2019, kvůli neshodám o finální podobu jej však zatím sněmovna neprojednala. Pravděpodobný termín zavedení se tak posunul o půl roku. Shoda nepanuje zejména na tom, zda bude pacient do projektu zapojen automaticky, nebo zda bude možné se vyjádřit se sdílením údajů nesouhlas. 

Podle ministra Adama Vojtěcha by lékový záznam měl být primárně nastavený na souhlas pacienta se sdílením, jinak bude málo používaný. „Došli jsme k tomu, že je lépe jít cestou primárního souhlasu s možností aktivně vyjádřit nesouhlas, aby byl lékový záznam rozšířen a používán. Myslíme si, že by používání (při nesouhlasu) bylo jen v řádu jednotek procent, a pak to asi nemusíme dělat,“ řekl ministr koncem listopadu.

Vyjádření nesouhlasu se sdílením seznamu užívaných léků mezi lékaři a lékárníky musí být podle něj co nejjednodušší. Bude podle něj stačit několik kliknutí na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo zaslání písemné žádosti. Možné bude zakázat přístup nejen všem lékařům, ale i jen vybraným, nebo naopak vybraným povolit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Za 10 let stoupl desetkrát počet úmrtí v souvislosti s léky. Řešit to má lékový záznam

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články