Úkol pro bývalého mariňáka a Londýn. Odvézt z Afghánistánu 94 psů a 79 koček
EVAKUACE Z AFGHÁNISTÁNU
Velká Británie žije příběhem bývalého člena námořnictva Paula Farthinga, který v Afghánistánu postavil zvířecí útulek a nyní se snaží ze země ovládnuté Tálibánem evakuovat kromě svých zaměstnanců také psy a kočky. Britská vláda se zpočátku zdráhala na palubu svého letounu vpustit kromě lidí i zvířata, přesvědčili ji však dárcovské příspěvky od Britů. Farthingovi situaci ještě zkomplikovali bojovníci Tálibánu, kteří v noci odmítali konvoj se 173 psy a kočkami pustit na kábulské letiště, píše The Sun.
Exvoják mířil na letiště okolo půlnoci, když jej na stanovišti zastavila patrola Tálibánu. „Vyskočilo asi 15 lidí a namířili na nás zbraně,“ vyprávěl Farthing. „Jeden z nich neúmyslně vystřelil. Naštěstí to byl špatný střelec, proletělo to nad našimi hlavami. Zřídkakdy slýchám Afghánce nadávat v angličtině, ale tentokrát jsem pár nadávek slyšel,“ popsal incident. Farthing s sebou vezl kromě 25 zaměstnanců 94 psů a 79 koček.
Kabinet Borise Johnsona zpočátku odmítal zvířata přepravit. Britský ministr obrany Ben Wallace ale po zájmu veřejnosti řekl, že pokud Paul Farthing dorazí na kábulské letiště se svými lidmi a zvířaty, „budeme se snažit najít pro odlet jeho letadla časový prostor“.
Podle veterináře Iaina McGilla dostala záchranná mise zelenou od britského premiéra Borise Johnsona. „Důležité je, že je to humanitární mise. Jejím cílem je zachránit Pena Farthinga, jeho 68 zaměstnanců a 130 dalších ohrožených Afghánců,“ prohlásil McGill. „Zachráněno by mělo být také více než 150 psů a koček, z nichž mnozí patří členům britské armády,“ prohlásil McGill.
Farthing se odmítl nechat z Afghánistánu evakuovat bez zaměstnanců svého zvířecího útulku a jejich rodin. Prohlásil, že si jeho pracovníci, mezi nimiž jsou i veterinářky, nezaslouží osud, jaký by je čekal v budoucím Afghánistánu.
Ministr obrany Wallace v úterý nabídl evakuovat Farthinga a jeho zaměstnance na palubě jednoho z letů britského Královského letectva. Zároveň ale prohlásil, že není ochoten dát při evakuacích přednost zvířatům před lidmi, „kteří jsou ve skutečném nebezpečí“. Farthing opáčil, že o nic takového nežádal a že zvířata by měla cestovat v nákladovém prostoru soukromého letadla.
Farthing u námořnictva sloužil 22 let, bojoval například v roce 2006 v afghánské provincii Hílmand. O rok později založil zvířecí útulek, který pojmenoval po prvním zachráněném psovi Nauzád. Tálibán, který ovládl prakticky celý Afghánistán, se může mstít i na útulku, jelikož byl založen díky zahraniční pomoci, napsala agentura Reuters.