Mor jako inovace. Jaký bude svět po covidu
BEST OF 2020
Historici novověku občas navrhovali, že naše doba začala jednou velkou cestou, tedy objevením Ameriky v roce 1492, a skončila další velkou cestou – poslední misí Apolla na Měsíc v roce 1972. Ale také by šlo říct, že novověk se zrodil z velké, vracející se morové rány černé smrti na sklonku 15. století a skončil současným dvaceti- či třicetiletým obdobím, kdy se rozvinul internet, prošli jsme sérií ekonomických krizí a koronavirus se vysmál globalizaci.
Možná novověk jednou zarámujeme oběma pandemiemi. Ty totiž, jak ukazuje německý historik Klaus Bergdolt, zvýrazňují a urychlují trendy, které existovaly již před epidemiemi a v překotném tempu rychle proměňovaly společnost.
Velké morové rány se projevují jako kompozitní krize složené z více faktorů. Obvykle chodily v oblíbené trojici – mor, válka a hlad. Nějakou dobu se přelévaly, vracely a pak se změnil svět a došlo k regeneraci.
Historie se nikdy neopakuje, vracejí se jen její prvky. Pokud bychom se měli opřít o dřívější zkušenost lidstva, tak nás čeká delší a barvitější cesta životem v krizi, než si dnes umíme uvědomit.
Celý salon Týdeníku ECHO si můžete přečíst ve speciálním vydání Týdeníku Echo BEST OF 2020, který najdete na stáncích. Můžete si jej objednat také zde.