„Je to ostuda.“ Nizozemci jsou největšími producenty extáze a amfetaminu na světě

drogy

„Je to ostuda.“ Nizozemci jsou největšími producenty extáze a amfetaminu na světěNOVÉ 1
Svět

nel Echo24

Miliardy ročně vynesla v Nizozemí minulý rok výroba syntetických drog. Oznámila to v sobotu tamější policie s tím, že jde o největší produkci na světě. Důvodem jsou nízké tresty pro výrobce i poloha Nizozemí v Evropě, píše Deutsche Welle.

Za rok 2017 se v Holandsku vyrobily syntetické drogy o celkové hodnotě 18,9 miliard eur, z čehož tři až pět miliard eur zůstává v rukou nizozemských výrobců. Policie města Apeldoorn zdůraznila, že jde pouze o odhady a dodala, že skutečná čísla budou ještě vyšší.

Nizozemí dominuje ve výrobě extáze a amfetaminu, stimulující drogy. Důvodů je několik. „Nizozemí je k užívání drog tolerantní, navíc padají poměrně nízké tresty pro ty, kteří byli chyceni při jejich výrobě,“ píše Deutsche Welle. Holandsko je navíc svoji polohou v Evropě centrem pro přepravu nelegálních látek.

Zpráva policie zároveň kritizovala za nedostatečná boj proti drogám, informace o syntetických drogách ve společnosti označila za „žalostně nedostatečné“. Vláda sama od sebe problém řešit nechce, uvedla policie. „Protidrogové úsilí je prioritou pouze tehdy, když hlavy přátelských států (USA nebo Francie) poukazují na nizozemský drogový průmysl,“ stálo ve zprávě.

Nizozemský ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus na policejní zprávu reagoval tím, že vláda podle jeho slov „plánuje investovat více peněz do této ostudné situace“.

V Česku frčí konopí

Podle poslední statistiky Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) je užívání extáze oblíbené i v Česku. Procento lidí ze skupiny od 15 do 64 let, kteří aspoň jednou extázi užili, je v Česku po Nizozemí, Irsku a Británii čtvrté nejvyšší v Evropě.

Češi ale dominují v užívání konopí. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce téměř pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má v Česku aspoň jednu zkušenost s konopím dokonce 37 procent lidí, tedy nejvíce z celé Evropy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česká marihuana dobývá Evropu: V Linci dopadli gang, z Česka dovezl metráky drogy