1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Deset let od začátku finanční krize, média jako nepřítel lidu a Matteo Salvini

NOVÉ

Témata: , ,

Hned tři větší články věnuje Týdeník Echo desátému výročí velké finanční krize, která se ze Spojených států rychle přenesla do Evropy a zasáhla i Českou republiku.

Jeden z textů napsal Martin Weiss, další dva Lenka Zlámalová. Ta říká v závěru své rekapitulace nazvané Rok 2008 rozdělil svět na my a oni: „Počet Američanů, kteří pracují, se od roku 2008 snížil z 66 na současných necelých 63 procent. Reálné příjmy středních vrstev dlouhé roky stagnovaly. Tady začíná my a oni a současný odpor k establishmentu. Pro skutečné elity dlouho platilo, že jdou příkladem a lidé je následují. Noblesse oblige. Vznešenost zavazuje. I když jde o život. Když se potopil Titanic, bylo nejvíc obětí mezi muži cestujícími v první třídě. Pomohli do záchranných člunů ženám a dětem z nižších tříd. Při nárazu finančního Titaniku donutila elita ostatní k zaplacení svých člunů a je nechala svému osudu. Tím přestala být elitou. Ztratila respekt a vyprovokovala proti sobě lidovou revoltu.“

Do Salonu Týdeníku Echo, pojmenovaného Média jako nepřítel lidu, pozval Ondřej Štindl Michaela Žantovského, Vratislava Dostála, Petra Sokola a Luboše Palatu. Řeč je tu o klesající důvěře v takzvaná mainstreamová média – na Západě i u nás. 

Portrét nové hvězdy italské politiky napsala Lucie Sulovská. „Nudíte se? Kašlete na medvídka mývala, zkuste Facebook Mattea Salviniho. Najdete tu všechno, i to, co vědět, nechcete, vybízí v nadsázce čtenáře s odkazem na výrok strýce Pepina, postavy známé z literárního díla Bohumila Hrabala.

Rozsáhlý rozhovor s česko-izraelským filozofem a estetikem Tomášem Kulkou, autorem knihy Umění a kýč, připravil Jiří Peňás. 

Proč jdou chlapi do války je název knihy kulturního antropologa Radana Haluzíka a také titul rozhovoru s ním, který připravil Matyáš Zrno z Občanského isntitutu. Haluzík zažil zblízka balkánské a kavkazské boje a dovede poutavě hovořit o tom, co vedlo tamější dobrovolníky k ozbrojeným akcím, o jejich nadějích a zklamáních. 

Blížící se volby, v nichž se obmění jedna třetina Senátu, daly podnět k článku Petra Holuba Zeď proti nepřátelům demokracie.

To a ještě leccos dalšího si přečtete v novém čísle Týdeníku Echo.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Proč právě Černobyl? Seriál, který vyvrací módní poučky o „kulturní apropriaci“

Echo týdne: Fotbalista, privatizace a Scruton ● Komentář: Žádný audit neroste do nebe ● Svět: Rakouská zabijačka ● Fenomén: Když nemůžete věřit vlastním očím ● V bublině: Letenky zdarma? Nikdy, nenávistnice

 

Vyrůstá v Bronxu Trump v sukních? Co hlásá Alexandria Ocasiová-Cortezová
Z každé lampy čtyři zásuvky na auta Primátor Prahy Zdeněk Hřib hájí utajená hlasování rady

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.