Zemanovo ovlivňování justice budou probírat poslanci. Možná za zavřenými dveřmi

Zemanův postoj k justici

Zemanovo ovlivňování justice budou probírat poslanci. Možná za zavřenými dveřmiNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Sněmovní podvýbor pro justici se bude ve středu zabývat podezřeními kolem údajného ovlivňovaní soudců Pražským hradem. Poslanci tak reagují na schůzky prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se soudci. Zda bude jednání veřejné, nebo za zavřenými dveřmi, rozhodnou až členové výboru. Mezi pozvanými je spolu s Mynářem i někdejší šéf a dnes soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

A právě pro Baxu je veřejnost jednání velice důležitá, řekl deníku Echo24. „Je pro mě velmi důležité, aby jednání podvýboru bylo veřejné. Vím, že z jednacího řádu Poslanecké sněmovny vyplývá, že podvýbory jednají neveřejně. Ale členové podvýboru se mohou usnést, že jednání veřejné bude,“ řekl Josef Baxa deníku Echo24. „Veřejné jednání bych očekával právě pro to téma, kvůli kterému jsem pozván. To je věc nesporně veřejná svou podstatou i formou,“ dodal Baxa.

Soudce Vojtěch Šimíček nedávno uvedl, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.

Sněmovní podvýbor pro justici se bude zabývat podezřeními kolem údajného ovlivňovaní soudců Hradem dnes v 19.00.

Sám Zeman odmítá, že by soudce ovlivňoval. K jednání Mynáře se soudci se ale hlásí. „K žádnému ovlivňování nedošlo. Pokud jednal kancléř se soudci, bylo to z mého pověření. Přiznávám se k plné odpovědnosti,“ uvedl Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz.

Debatu o Zemanově ovlivňování soudců ve sněmovně zamítli vládní strany, komunisté a SPD

Proti návrhu TOP 09 zabývat se přístupem prezidentské kanceláře k justici byly kluby ANO, ČSSD, KSČM i SPD. Podle předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska poslanci těchto klubů zavírají oči před viditelnou zvůlí Hradu, který se dle Kalouska dopouští brutální snahy ovlivnit nezávislé rozhodování soudců.

„Já si opravdu nepamatuji za 28 let, co se pohybuji v české politice, takto skandální jednání. Moc výkonná, tedy Kancelář prezidenta republiky, se snaží brutálně a cynicky ovlivnit nezávislé rozhodování soudců. Rozhodování nezávislých soudců je jedním z pilířů právního státu. Pokud se chcete tvářit, že vám to nevadí, tak říkáte, že je vám právní stát ukradený,“ řekl ve sněmovně v úterý Kalousek poté, co poslanci ANO, ČSSD, komunistů a SPD hlasovali proti návrhu TOP 09 na zařazení bodu, který by prezidentův postoj k justici projednal. „Zachovali jste se hanebně,“ dodal Kalousek. „Prezident se před vašima očima dopouští viditelné zvůle a vy říkáte, že to nechce vidět,“ řekl Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zeman a jeho parta testují soudce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články