Kdyby Čína zareagovala dříve, mohla snížit počet nakažených až o 95 %, tvrdí studie
Studie o koronaviru
Studie britské University of Southampton ukazuje, že pro snížení šíření onemocnění COVID-19 je zapotřebí provést včas řadu koordinovaných a cílených opatření. Podle zveřejněné studie mohla Čína snížit počet případů až o 95 %, pokud by taková opatření zavedla o tři týdny dříve.
Vědci ze skupiny WorldPop, která mapuje populaci, provedli komplexní modelování pomocí anonymních dat o onemocnění a pohybu lidí, aby mohli simulovat nejrůznější scénáře ohnisek pro města na pevninské Číně. Díky tomu zjistili, jak načasování, organizace a kombinování nejrůznějších opatření ovlivňují rychlost přenosu nemoci.
Podle studie bylo do konce února 2020 v Číně celkem 114 325 případů nakažených lidí onemocněním COVID-19. Bez opatření jako včasná detekce, izolace případů a omezení cestování by byl počet infikovaných lidí 67krát vyšší.
Počet případů nakažení onemocněním COVID-19 mohl být však také mnohem menší. Ze studie vyplývá, že pokud by čínská vláda zavedla opatření proti koronaviru o jeden, dva nebo tři týdny dříve, mohl být počet nakažených případu nižší o 66 %, o 86 %, respektive až o 95 %. Značně by to tak omezilo světové šíření choroby.
Naopak pokud by vláda ještě týden, dva týdny nebo tři týdny s opatřeními vyčkávala, počet případů by mohl být trojnásobný, sedminásobný nebo dokonce až 18krát vyšší.
Autor studie doktor Shengjie Lai upozorňuje, jak je důležité, aby státy reagovaly rychle. „Naše studie ukazuje, jak důležité je, aby země, kde hrozí riziko ohniska, proaktivně naplánovaly koordinovanou reakci, která rychle řeší šíření nemoci,“ řekl doktor Lai.
Výzkumníci zjistili, že detekce nemocných, jejich následná izolace a sociální distancování jako rušení velkých akcí nebo uzavření škol mají pravděpodobně mnohem větší pozitivní dopad na snížení šíření onemocnění než omezení cestování.